مشاوره رایگان

09022860936 09011122522

اختلالات حسی چیست؟

مرکز تخصصی کاردرمانی حسی

مراکز ما با دو شعبه در تهران (کیلینیک توانبخشی پایا و کیلینیک توانبخشی غرب تهران)، در زمینه کاردرمانی حسی سالها سابقه را دارا میباشد.به طوری که با اطمینان میتوان گفت از آغازگران این کاردرمانی در ایران بوده هست و در زمینه کاردرمانی حسی تبدیل به بهترین مرکز کاردر حسی ایران شده ایم ، با سالها تجربه و کسب دانش روز به همراه بهترین تیم کاردرمانی و با داشتن بهترین تجهیزات کاردرمانی آماده خدمت رسانی هستیم.

آنچه در مورد اضافه بار حسی(اختلال حسی) باید بدانید

اضافه بار حسی یا اختلال حسی تحریک بیش از حد یک یا چند مورد از پنج حس بدن است. که عبارتند از: لامسه ، بینایی ، شنوایی ، بویایی و چشایی هستند.

اگرچه اختلال حسی می تواند بر همه تأثیر بگذارد ، اما معمولاً در افراد مبتلا به اوتیسم و کسانی که مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) ، اختلال پردازش حسی و برخی شرایط دیگر هستند ، رخ می دهد.

که خوشبختانه با بهره گیری از بهترین کاردرمانی حسی که شامل مواردی مانند ماساژ درمانی ، تمرینات حسی و … میباشد در کودکان مبتلا به این اختلال میتوان نتایج بسیار خوبی گرفت و در بزرگسالان نیز میتوان با بهره گیری از بهترین متخصص کاردرمانی که دانش و سابق کافی در این مورد را دارد کمک گرفت.باید خاطر نشان کرد دارو درمانی و کاردرمانی کنار هم به بهترین نتایج میرسند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اختلال حسی ، از جمله علائم ، علل و درمان های احتمالی ، به خواندن ادامه دهید.

کاردرمانی تخصص اختلال حسی اوتیسم

اضافه بار حسی(اختلال حسی) چیست؟

اختلال حسی زمانی اتفاق می افتد که یک یا چند مورد از حواس پنجگانه بدن تحت فشار قرار می گیرد. این می تواند به عنوان مثال ، در یک رستوران شلوغ ، زمانی که رادیو بیش از حد بلند است ، یا هنگامی که رهگذری عطری به شدت معطر زده است اتفاق بیفتد.

هر کدام از هواس پنجگانه دارای آستانه حسی متفاوتی میباشند. در این شرایط ، مغز اطلاعات بسیار زیادی دریافت می کند تا بتواند آن را به درستی پردازش کند. اختلال حسی منجر به احساس ناراحتی  می شود که از خفیف تا شدید متغیر است.

هرکسی در برهه ای از زندگی دچار اختلال حسی می شود. با این حال ، برخی از کودکان و بزرگسالان به طور مرتب آن را تجربه می کنند. برای این افراد ، شرایط روزمره می تواند چالش برانگیز باشد.

برای آنها ، رفتن به کافه تریای مدرسه یا دفتر می تواند منجر به اختلال حسی شود. صداهای افرادی که با صدای بلند صحبت می کنند ، بوی قوی غذا و سوسو زدن چراغ های فلورسنت همه می توانند احساس غرق شدن و ناراحتی را در آنها ایجاد کنند.

بهترین مرکز درمان اختلال حسی

علائم اضافه بار حسی

احساس اختلال حسی می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. به عنوان مثال ، برخی از افراد نسبت به صدا حساس تر هستند ، در حالی که برخی دیگر ممکن است با بافت های مختلف حسی واکنش ناهنجار نشان دهند.

علائم شایع عبارتند از:

 • ناتوانی در نادیده گرفتن صداهای بلند ، بوهای قوی یا سایر انواع حسی
 • احساس ناراحتی
 • اضطراب و ترس
 • حساسیت شدید به لباس یا بافت های دیگر
 • احساس خود فرورفتگی یا آشفتگی
 • تحریک پذیری
 • از دست دادن تمرکز
 • بی قراری
 • فشار
 • بیخوابی

در کودکان ، علائم زیر می تواند نشان دهنده اختلال حسی باشد:

 • اضطراب ، تحریک پذیری و بی قراری
 • اجتناب از مکانها یا موقعیتهای خاص
 • بستن چشم ها
 • پوشاندن صورت
 • گریان بودن
 • قرار دادن دستها بر روی گوشها
 • ناتوانی در گفتگو با دیگران یا ارتباط با آنها
 • فرار از مکانها یا موقعیتهای خاص

بهترین مرکز درمان اختلالات حسی اوتیسم

علل اضافه بار حسی

اختلال حسی زمانی رخ می دهد که مغز برای تفسیر ، اولویت بندی یا پردازش ورودی های حسی دچار مشکل می شود. سپس به بدن اطلاع می دهد که زمان فرار از این ورودی های حسی فرا رسیده است. این پیام باعث احساس ناراحتی و وحشت می شود.

در برخی از افرادی که به طور مرتب دچار اختلال حسی می شوند ، مانند افرادی که دارای اختلال پردازش حسی هستند ، ممکن است مبنای بیولوژیکی برای این مشکلات پردازشی وجود داشته باشد.

یک مطالعه نشان می دهد که کودکان مبتلا به اختلال پردازش حسی مانند اوتیسم تفاوت های قابل اندازه گیری در ساختار مغز خود دارند. محققان پیشنهاد می کنند که این به یک مبنای بیولوژیکی برای مشکلات پردازش حسی اشاره می کند.

با این حال ، همه کسانی که بار اختلال حسی را تجربه می کنند این تفاوت های ساختاری را نخواهند داشت.

کودکان و اختلال حسی

اختلال حسی در کودکان نسبتاً شایع است. در گزارش سال ۲۰۱۸ آمده است که از هر ۶ کودک مورد اعتماد ۱ نفر با مشکلات پردازش حسی مواجه است.

که با انجام درمانهای مناسب مانند دارو درمانی و کاردرمانی میتوانند تا مقدار زیادی از این حساسیت رهایی پیدا کنند. انجام بهترین تمرینات کاردرمانی مانند ماساژ درمانی و تمرینات حسی میتواند بسیار کمک کننده باشد.باید خاطر نشان کرد حتما قبل از شروع درمان با یک متخخص کاردرمانی همکاری کرده تا در ارزیابی دقیق آن به شما کمک کند.چون تشخیص درست و به موقع به شما بسیار کمک کننده هست.

در گروه های خاص ، شیوع از ۸۰ تا ۱۰۰درصد متغیر است. این گروه ها شامل کودکان با:

 • اختلال طیف اوتیسم
 • سندرم الکل جنین
 • سندرم داون

بهترین مرکز ارزیابی اختلال حسی

تشخیص اختلال حسی در کودکان دشوار است ، به خصوص اگر هیچ شرایطی وجود نداشته باشد.

والدین و مراقبان ممکن است علائم را به “رفتار بد” نسبت دهند زیرا این امر می تواند باعث فرار کودکان از موقعیت ها شود ، دچار بحرانی شود که منجر به عصبانیت می شود یا عصبی و بی قرار به نظر برسد.

در کودکانی که بیماری مشابهی ندارند ، اضافه بار حسی ممکن است به سادگی رخ دهد زیرا مغز هنوز در حال رشد است.

والدین و مراقبان باید یاد بگیرند که عوامل محرک و علائم و نشانه های اضافه بار حسی را در کودکان تشخیص دهند. اقدام سریع می تواند تأثیر کودک را کاهش داده و به مدیریت واکنش های او کمک کند.

خوشبختانه در  بهترین مراکز کاردرمانی ما که سالها تجربه در زمینه اختلال حسی را دارا هست و به اطمینان میتوان گفت از پیشگامان و آغازگران درمان اختلال حسی میباشد یکی از بهترین متخصصین کاردرمانی با بیش از ۱۷سال سابقه کار در زمینه اختلال حسی هست همراه ما در این مراکز میباشد. و مدیریت کاردرمانی را نیز عهده دار میباشد. و همچنین با جمع آوری بهترین کاردرمانان باسابقه در زمینه کاردرمانی حسی آماده خدمت رسانی هستیم.

درمان تخصصی اوتیسم و بیش فعالی

شرایط مشترک در گروهای خاص

شرایطی که با اضافه بار حسی ارتباط دارند عبارتند از:

اوتیسم

اختلال حسی و اوتیسم گاهی اوقات دست به دست هم می دهند. این به این دلیل است که افراد اوتیسم معمولاً ورودی حسی را متفاوت درک می کنند.

هنگامی که یک فرد مبتلا به اوتیسم تحت فشار بیش از حد حسی قرار می گیرد ، ممکن است دچار بحران شود. این ممکن است شامل گریه و فریاد ، فرار یا عدم پاسخگویی به محرک های محیط باشد.

در سال ۲۰۱۳ ، انجمن روانپزشکان آمریکا حساسیت به ورودی حسی را به فهرست معیارهای تشخیصی اوتیسم اضافه کرد. و در انجام کاردرمانی حسی که مخصوص کودکان اوتیسم میباشد توصیه کردند.

بهترین کاردرمانی و بهترین گفتار درمانی به شما بسیار کمک میکند. تا از شدت عوارضی که در اثر اختلال حسی بوجود آمده کاسته و انجام یک سری فعالیت ها را آسان تر کند.

بهترین دکتر و متخصص اختلال حسی

بیش فعالی

اختلال حسی و اختلال بیش فعالی با نقص توجه (ADHD) نیز می توانند با هم همراه باشند. در افراد مبتلا به ADHD ، ورودی های حسی برای جلب توجه در مغز رقابت می کنند ، که ممکن است باعث اضافه بار حسی شود.

Understood.org ، یک سازمان غیرانتفاعی ، پیشنهاد می کند که انواع خاصی از اطلاعات حسی ، مانند بافت غذا یا احساس لباس ، احتمالاً باعث اختلال حسی در افراد مبتلا به ADHD می شود.

انجام کاردرمانی حسی همزمان با گفتاردرمانی به شما در مدیریت آن بسیار کمک میکند.با انجام مدام این تمرینات زیر نظر بهترین متخصص کاردرمانی و بهترین گفتاردرمانی میتواندشرایط را بگونه بهتری رقم بزند.

PTSD

افرادی که از اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) رنج می برند ، می توانند به محیط اطراف خود بیش از حد حساس شوند ، که می تواند منجر به اختلال حسی شود. این بدان معناست که اختلال حسی و PTSD اغلب می توانند همزمان وجود داشته باشند. افرادی که PTSD دارند معمولاً یک یا چند رویداد آسیب زا را تجربه کرده اند. اختلال حسی معمولاً در پاسخ به محرک های خاصی رخ می دهد که این ضربه را به فرد یادآوری می کند.

کاردرمانی و گفتاردرمانی اوتیسم

اختلال پردازش حسی

اختلال پردازش حسی (SPD) یک اختلال عصبی است که هنگامی رخ می دهد که فرد در پاسخ به ورودی حسی دچار مشکل می شود. به طور کلی ، دو نوع مختلف از این بیماری وجود دارد.

حساسیت مفرط زمانی است که فرد بیش از حد به چیزهایی مانند بو ، صداها ، مزه ها یا بافت ها حساس است. ممکن است فردی سعی کند از این تجربیات حسی اجتناب کند زیرا آنها بیش از حد طاقت فرسا هستند.

حساسیت بیش از حد ، که به عنوان جستجوی حسی نیز شناخته می شود ، زمانی است که فرد به دنبال تحریک حسی بیشتر ، به ویژه لمس یا فشار فیزیکی است.

برخی از افراد می توانند ترکیبی از هر دو نوع را داشته باشند و کودکان و بزرگسالان می توانند SPD داشته باشند. با این حال ، پزشکان بیشتر کودکان مبتلا به SPD را نسبت به بزرگسالان تشخیص می دهند.

برای تشخیص بهتر حتما به یک متخصص کاردرمانی مراجعه کنید تا ارزیابی دقیق تری انجام دهد.

سایر شرایط

افرادی که دارای برخی شرایط دیگر هستند ممکن است بیش از افراد عادی دچار اختلال حسی شوند. این شرایط دیگر عبارتند از:

 • سندرم خستگی مزمن
 • فیبرومیالژیا
 • بیماری ام اس (MS)
 • سندرم تورت

تجهیزات پیشرفته درمان اختلال حسی

ارزیابی دقیق اضافه بار حسی(اختلال حسی)

از آنجا که اضافه بار حسی یک اختلال رسمی نیست ، نمی توان تشخیص رسمی داد.

با این حال ، بسیاری از پزشکان و متخصصان کاردرمانی ، اضافه بار حسی را تشخیص می دهند ، به ویژه در افراد مبتلا به اوتیسم و کسانی که دارای ADHD و سایر بیماری های این چنین هستند متخصص کاردرمانی  میتواند ارزیابی دقیق تری انجام دهد.

قبل از صحبت با پزشک در مورد اضافه بار حسی ، می تواند برای فرد مفید باشد که در مورد علائم ، علائم و محرک های اضافه بار حسی خاطرات داشته باشد. و در کودکان خانواده کمک زیادی میتواند بکند.

محرک ها می توانند شامل محرک های خاصی مانند صداهای بلند و نورهای روشن و عوامل ذهنی و جسمی مانند افسردگی و کم آبی بدن باشند.

پزشک احتمالاً چندین سوال در مورد محرک ها و رویدادهای مربوط به دوره های اضافه بار حسی می پرسد. با انجام این کار ، آنها امیدوارند به طور کامل درک کنند که چگونه یک فرد اضافه بار حسی را تجربه می کند.

پزشک ممکن است کودک مشکوک به اضافه بار حسی را برای ارزیابی و درمان بیشتر به متخصص اطفال رشد یا بهترین متخصص کاردرمانی ارجاع دهد.

ماشاژدرمانی اختلال حسی

درمان اختلال حسی

هیچ درمان خاصی برای اضافه بار حسی وجود ندارد. به طور کلی ، هدف این است که به افرادی که با اضافه بار حسی سر و کار دارند کمک کند تا بتوانند برای آنها برنامه ریزی کرده و واکنش های خود را مدیریت کنند.

کاردرمانی ممکن است برای کودکانی که اضافه بار حسی را تجربه می کنند مفید باشد. بهترین کاردرمانگران می توانند به افراد در ایجاد تغییرات در محیط خود کمک کنند تا دفعات یا شدت اضافه بار حسی را به حداقل برسانند.

داروها برای بیماریهای همزمان نیز ممکن است بار اضافی حسی را کاهش دهند.

به عنوان مثال ، در افراد مبتلا به اوتیسم ، داروی( aripiprazole Abilify) ممکن است مفید باشد.

بسیاری از افراد می توانند قسمت های اضافه بار حسی را با تکنیک های خاص و مراقبت در منزل مدیریت کنند. افراد می توانند موارد زیر را امتحان کنند:

 • نگه داشتن یک دفتر خاطرات از علائم ، علائم ، و محرک های اضافه بار حسی
 • اجتناب از محرک های اضافه بار حسی ، مانند کنسرت های بلند یا رویدادهای دارای چراغ چشمک زن ، در صورت امکان
 • درخواست از دیگران برای کاهش ورودی های حسی ، مانند خاموش کردن چراغ های روشن یا باز کردن پنجره در صورت وجود بوی شدید
 • شناسایی فضاهای ایمن برای فرار در مواقع بروز اضافه بار حسی در مدرسه ، محل کار یا مکانهای دیگر
 • هنگام کنسرت یا مهمانی در نزدیکی خروجی بمانید تا در صورت لزوم ترک آن آسان باشد
 • صحبت با معلمان ، همکاران ، دوستان و دیگران در مورد اضافه بار حسی و درخواست حمایت آنها در کاهش ورودی های حسی
 • استراحت منظم و استراحت و خواب کافی
 • نوشیدن مقدار زیادی آب و رژیم غذایی متعادل

بهترین درمان اختلال حسی

کودکان و اختلال حسی

وقتی صحبت از کودکانی با اضافه بار حسی می شود ، والدین و مراقبان می توانند:

 • به فرزند خود کمک کنید تا از ایجاد موقعیت ها جلوگیری کند
 • به کودک یاد بدهید تا توضیح دهد چه اتفاقی می افتد و چه احساسی دارد
 • احساسات و تجربیات کودک را تأیید کنید
 • معلمان را از احتمال اضافه بار حسی مطلع کنید و از آنها کمک بخواهید
 • از پزشک ، کاردرمانگر یا متخصص دیگر کمک بگیرید

بهترین مرکز کاردرمانی و گفتاردرمانی تهران

خلاصه

اضافه بار حسی ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد ، اما در افراد مبتلا به اوتیسم و افراد مبتلا به ADHD ، PTSD و برخی شرایط دیگر شایع تر است.

باعث احساس ناراحتی و غرق شدن می شود. دور شدن از منابع ورودی حسی ، مانند صداهای بلند یا بوی قوی ، می تواند این احساسات را کاهش دهد.

افرادی که به طور منظم دوره های اضافه بار حسی را تجربه می کنند ، باید به پزشک خود مراجعه کنند. پزشک می تواند پشتیبانی و درمان یا تکنیک های مدیریت را توصیه کند. آنها همچنین می توانند تعیین کنند که آیا یک بیماری همزمان وجود دارد که نیاز به درمان دارد.

برای تماس با مرکز با شمارهای زیر تماس برقرار کنید.

۰۹۰۲۲۸۶۰۹۳۶

۰۹۰۱۱۱۲۲۵۲۲

اختلالات حسی چیست؟

مرکز تخصصی کاردرمانی حسی

اختلالات حسی چیست؟

مراکز ما با دو شعبه در تهران (کیلینیک توانبخشی پایا و کیلینیک توانبخشی غرب تهران)، در زمینه کاردرمانی حسی سالها سابقه را دارا میباشد.به طوری

🡰
بهترین مرکز گفتاردرمانی

گفتاردرمانی چیست؟

در دنیای امروز گفتار درست را میتوان یکی از بخشهای اصلی هر فعالیت و حتی در زندگی روزمره دانست .به طوریکه بدون گفتار درست و

🡰
بهترین مرکز کاردرمانی بیش فعالی

نکاتی درباره بیش فعالی (ADHD)

ADHD(بیش فعالی) یکی از اختلالات شایع در زمانه ما میباشد.که دلایل مختلفی باعث بوجود آمدن این اختلال میشود. که درمانهای مختلفی را شامل میشود که

🡰