مشاوره رایگان

09022860936 09011122522

فلج مغزی

بهترین کاردرمانی فلج مغزی در تهران

فلج مغزی یک نوع از اختلالاتی است که نیاز به تمرین و صبوری زیاد دارد.و برای بهتر شدن وضعیت بیمار حتما باید با بهترین متخصصین کاردرمانی و مغز و اعصاب به طور مداوم در تماس بوده و اصلی ترین نکته در بهبودی وضع بیمار انجام بهترین تمرینهای کاردرمانی در فلج مغزی است.مراکز ما که در دو شعبه  (کیلینیک توانبخشی پایا و کیلینیک توانبخشی غرب تهران)فعال بوده و از بروزترین تجهیزات کاردرمانی مخصوص بیمارن فلج مغزی برخوردار بوده و همچنین از بهترین کاردرمانان که دارای سالهای زیادی تجربه در بیماران فلج مغزی بوده بهره میگیرد.در مراکز یکی از بهترین متخصصین کاردرمانی فلج مغزی عهده دار مدیریت و پیگیری روند پیشرفت بیمار میباشد.امیدواریم با تلاش خود لبخند رضایت شما عزیزان را شاهد باشیم.

فلج مغزی چیست؟

فلج مغزی (CP) به گروهی از اختلالات  تاثر گذار گفته می شود ، که بر توانایی حرکت و هماهنگی عضلات تأثیر می گذارد. در بسیاری از موارد  میتواند  بر ، بینایی ، شنوایی و احساس نیز تحت تأثیر بگذراد. این امر به دلیل آسیب به مغز در حال رشد یا در دوران بارداری یا اندکی پس از تولد است.

کلمه “مغزی”( Cerebral)  به معنای ارتباط با مغز است. کلمه “فلج”  (palsy) به معنای ضعف یا مشکلات در حرکت بدن است.

CP فلج مغزی شایعترین علت ناتوانی حرکتی در دوران کودکی است. طبق منبع معتبر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، از هر ۱۰۰۰ کودک در سراسر جهان حداقل ۱.۵ تا ۴ کودک را تحت تأثیر قرار می دهد. در حال حاضر طبق آخرین آمار ۱۸ میلیون نفر در جهان مبتلا به فلج مغزی هستند.

فلج مغزی از طرق مختلف بر روی افراد تأثیر می گذارد و می تواند بر حرکت بدن ، کنترل عضلات ، هماهنگی عضلات ، توان عضلانی ، رفلکس ، وضعیت و تعادل تأثیر بگذارد. اگرچه فلج مغزی یک بیماری مادام العمر است ، اما برخی از این علائم فلج مغزی می تواند با درمانهای خوب مثل کاردرمانی ، گفتار درمانی و داروها به مرور بهبود یابد ، و در صورت عدم رسیدگی وخیم تر شود.

علائم و نشانه ها  بیشتر در دوران نوزادی یا پیش دبستانی ظاهر می شوند. به طور کلی ، فلج مغزی باعث اختلال در حرکات مرتبط با رفلکس های غیرطبیعی ، شلختگی یا سفتی اندام و تنه ، حالت غیر طبیعی ، حرکات غیر ارادی ، راه رفتن بی ثبات یا ترکیبی از این موارد می شود.

نکته مهم این است که خیلی سریع به شناسایی فلج مغزی اقدام شود. و همچنین سریع درمانهای مورد نیاز مثل کاردرمانی مخصوص فلج مغزی را در دستور کار قرار داده شود.تا بتوان از آسیبها و ناتوانیهای بیشتر جلوگیری کرد.

افراد مبتلا به فلج مغزی می توانند در بلع دچار مشکل شوند و معمولاً عدم تعادل عضلات چشم را دارند ، در این حالت چشم ها بر روی هیچ چیزی متمرکز نمی شوند. همچنین ممکن است به دلیل سفتی عضلات ، دامنه حرکتی آنها در مفاصل مختلف بدن کاهش یابد.که میتوان با کاردرمانی خوب و انجام تمرینان و حرکتهای اصلاحی کورد نیاز تا حد قابل قبولی از این ناتوانی ها کاست.

تأثیر فلج مغزی بر عملکرد حرکتی و ذهنی بسیار متفاوت است. برخی از افراد مبتلا می توانند راه بروند. دیگران نیاز به کمک دارند. بعضی از افراد هوش ذهنی نرمال یا تقریباً عادی برخوردارند ، اما برخی دیگر دارای ناتوانی ذهنی هستند. صرع ، کوری یا ناشنوایی نیز ممکن است وجود داشته باشد.

بهترین مرکز تخصصی فلج مغزی

 علائم فلج مغزی چیست؟

علائم  فلج مغزی (CP) از فردی به فرد دیگر متفاوت است و از خفیف تا شدید متفاوت است. برخی از افراد مبتلا به  فلج مغزی (CP)  ممکن است در راه رفتن و نشستن مشکل داشته باشند. سایر افراد مبتلا به فلج مغزی (CP)  می توانند در برداشتن اشیا مشکل داشته باشند.

که اینها همگی بسته به این است که کدام قسمت مغز تحت تاثیر قرار گرفته باشد. علائم میتواند متفاوت باشد که با گذشت زمان علائم می توانند شدیدتر شوند یا با چند جلسه کاردرمانی خوب تا حد خیلی زیادی درمان شود.

مشکلات حرکتی و هماهنگی مرتبط با فلج مغزی عبارتند از:

 • تغییرات در عضله ، مانند سفتی بیش از حد و یا بیش از حد فلاپی بودن
 • عضلات سفت و رفلکس های بیش از حد (اسپاسم عضلانی)
 • عضلات سفت و سخت با رفلکس های طبیعی (سفتی عضلات)
 • عدم تعادل و هماهنگی عضلانی (آتاکسی)
 • لرزش یا حرکات غیر ارادی
 • حرکات کند و آهسته
 • تأخیر در رسیدن به مهارتهای حرکتی در نوزادان مانند سینه خیز رفتن ، چهار دست و پا رفتن ، و…
 • علاقه استفاده از یک سمت بدن یا کشیدن پا هنگام خزیدن
 • دشواری راه رفتن ، مانند راه رفتن روی انگشتان پا ، راه رفتن خمیده ، راه رفتن قیچی مانند با زانوها ، راه رفتن گسترده یا راه رفتن نامتقارن
 • مشکلات بلع و یا بلعیدن نامناسب
 • مشکل در مکیدن یا غذا خوردن
 • تأخیر در رشد گفتار یا مشکل در صحبت کردن
 • مشکلات یادگیری
 • مشکل در مهارت های حرکتی خوب ، مانند دکمه زدن لباس یا برداشتن وسایل
 • تشنج

بهترین متخصص کاردرمانی

فلج مغزی میتواند کل بدن را تحت تاثیر بگذارد و یا اینکه فقط یک اندام و یا یک طرف بدن محدود شود.

با بزرگتر شدن کودک ، برخی از علائم ممکن است کم و بیش آشکار شوند. کوتاه شدن عضله و سفتی عضله در صورت عدم درمان هایی مثل کاردرمانی ، گفتار درمانی ممکن است وخیم تر شود. بهره بردن از یک متخصص توانبخشی که با بهره گیری از دانش روز بتواند فرد بیمار را در انجام رفع ناتوانی ها کمک کند، بسیار موثر بوده ،زیرا انجام کاردرمانی خوب و منظم بسیار میتواند به بازیابی حرکتی بیمار و جلوگیری از وخیم تر شدن بیمار جلوگیری کند

ناهنجاری های مغزی مرتبط با فلج مغزی نیز ممکن است به سایر سیستمهای عصبی نیز آسیب بزند ، از جمله:

 • مشکل دیدن و شنیدن
 • ناتوانی های فکری
 • تشنج
 • درک غیر طبیعی لمس یا درد
 • بیماری های دهان و دندان
 • شرایط بهداشت روانی
 • بی اختیاری ادرار

باید خاطر نشان کرد با پیشرفت علم و تکنولوژی و استفاده از بهترین راهکارهای درمانی مثل کاردرمانی و بهره گیری از امکانات و ابزارهای به روز میتوان با سهولت بیشتر به رفع عوارض و ناتوانیهای ناشی از فلج مغزی پرداخت. تنها موردی که نیاز است تداوم و پیگیری درمان است زیرا با پیگیری مداوم درمان میتوان از قابلیتهای بوجود آمده نهایت استفاده را کرد.یک تیم درمانی خوب میتواند بهترین راه حل برای برای بازیابی توان جسمی و ذهنی بیمار باشد . از اینرو مهم است با  تیم متخصص توانبخشی خود همیشه در تماس و هماهنگی باشید.تا بهترین نتیجه ممکن را بگیرید.

 

بهترین پزشک فلج مغزی

 علل فلج مغزی چیست؟

فلج مغزی هیچ دلیل واحدی ندارد ، اگرچه نارس بودن و سکته مغزی از بزرگترین دلایل آن هستند.

فلج مغزی در اثر ناهنجاری یا اختلال در رشد مغز ، اغلب قبل از تولد کودک ایجاد می شود. در بسیاری از موارد ، علت آن مشخص نیست.

رشد غیر طبیعی مغز یا آسیب به مغز در حال رشد می تواند باعث CP شود. این آسیب بخشی از مغز را تحت تأثیر قرار می دهد که حرکت ، هماهنگی و وضعیت بدن را کنترل می کند.

آسیب مغزی معمولاً قبل از تولد رخ می دهد ، اما ممکن است در هنگام تولد یا سال های اول زندگی نیز اتفاق بیفتد.

در حالی که علت فلج مغزی شخصی در بیشتر موارد ناشناخته مانده است ، اما اکنون محققان می دانند که تنها درصد کمی از موارد فلج مغزی ناشی از عوارض مربوط به تولد مانند کمبود اکسیژن است. از نظر علمی پذیرفته شده است که فلج مغزی معمولاً از مجموعه ای از مسیرهای علیتی ناشی می شود – توالی حوادثی که باعث ایجاد یا تسریع آسیب به مغز در حال رشد می شود.

به عنوان مثال ، اگر چه زایمان زودرس بزرگترین عامل خطر برای فلج مغزی است ، اما این مسیرهای علیتی است که منجر به این شرایط می شود و ممکن است باعث فلج مغزی شود ، نه خود زایمان زودرس.

در بیشتر موارد ، علت دقیق CP مشخص نیست. برخی از دلایل احتمالی عبارتند از:

 • جهش های ژنی که منجر به رشد غیر طبیعی می شوند
 • عفونت های مادر که روی جنین در حال رشد تأثیر می گذارد
 • سکته مغزی جنین ، اختلال در خونرسانی به مغز در حال رشد
 • خونریزی در رحم یا به عنوان یک نوزاد تازه متولد شده
 • عفونت نوزادان که باعث التهاب در مغز یا اطراف آن می شود
 • آسیب دیدگی سر به نوزاد در اثر تصادف یا سقوط وسیله نقلیه موتوری

اینها علت های عمده در رابطه با فلج مغزی میباشد ، با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی میتوان به نتایج بهتر رسید و همچنین بتوان در درمان آن به بهترین راهکارهای کاردرمانی دست پیدا کرد ، امروز میتوان گفت که با انجام متدهای روز کاردرمانی در فلج مغزی (CP) تا حد خیلی زیادی از وخامت ناتوانیهای جسمی و ذهنی کاست و زندگی عادی تر را برای افراد (CP) پیش رو داشت.

بهترین کاردرمانی

انواع مختلف فلج مغزی

انواع مختلف CP وجود دارد که قسمتهای مختلف مغز را تحت تأثیر قرار می دهد. هر نوع باعث اختلالات حرکتی خاص می شود. انواع CP عبارتند از:

 • فلج مغزی اسپاستیک

Spastic CP شایعترین نوع CP است که تقریباً ۸۰ درصد افراد مبتلا به CP از این نوع از فلج مغزی میباشند. که باعث سفتی عضلات و رفلکس های زیاد می شود و راه رفتن را دشوار می کند.

بسیاری از افراد مبتلا به CP اسپاستیک دارای ناهنجاری هایی در راه رفتن مانند حرکت قیچی مانند پاها  هنگام راه رفتن هستند (پاها به صورت ضربدری قرار میگیرد). ضعف عضلانی و عدم تحرک زیاد ( بی تحرکی) نیز ممکن است وجود داشته باشد.

علائم می تواند کل بدن یا فقط یک طرف بدن را تحت تأثیر قرار دهد.

 • فلج مغزی دیسکینتیک

افراد مبتلا به دیسکینتیک ، در کنترل حرکات بدن خود مشکل دارند. این اختلال باعث حرکات غیر ارادی ، غیرطبیعی در بازوها ، پاها و دست ها می شود.

در برخی موارد ، صورت و زبان نیز تحت تأثیر قرار می گیرند. حرکات می توانند آهسته و کند یا سریع و تند باشند. این عوارض می توانند راه رفتن ، نشستن ، بلعیدن یا صحبت کردن را برای فرد مبتلا دشوار کنند.

 • فلج مغزی هیپوتونیک

هیپوتونیک CP باعث کاهش توان  و فرم عضلانی و بیش از حد شل شدن عضلات می شود. دست ها و پاها خیلی راحت حرکت می کنند و دارای هیچ فرمی نیز نمیباشند.

نوزادان مبتلا به این نوع CP کنترل کمی روی سر خود دارند و ممکن است در تنفس مشکل داشته باشند. هرچه پیرتر می شوند ، در نشستن صاف بخاطر ضعیف تر شدن عضلات دچار مشکل میشوند.. آنها همچنین می توانند در گفتار ، عکس العمل های ضعیف و راه رفتن مشکل داشته باشند.

 • فلج مغزی آتاکسیک

Ataxic CP کمترین نوع CP است. Ataxic CP با حرکات به نظر ارادی عضلانی مشخص می شود که اغلب بهم ریخته ، ناشیانه یا تند به نظر می رسند. معمولا این حرکات به قدری سریع هستند که از کنترل خارج میشوند.

افراد مبتلا به این فرم CP معمولاً در تعادل و هماهنگی مشکل دارند. آنها ممکن است در راه رفتن و انجام عملکردهای حرکتی خوب مانند گرفتن اشیا و نوشتن مشکل داشته باشند.زیرا کنترلی در سرعت انجام حرکات ندارند.

 • فلج مغزی مخلوط

بعضی از افراد ترکیبی از علائم ناشی از انواع مختلف CP را دارند. به این نوع از CP  مخلوط گفته می شود.

در بیشتر موارد CP مختلط ، افراد ترکیبی از CP اسپاستیک و دیسکینتیک را تجربه می کنند.

همانطور که متوجه شدید در تمامی این موارد یک مورد مشترک میباشد و آن نیز ضعف و سفتی در عضلات میباشد و همچنین مشکلات گفتاری ، که به مرور زمان میتواند شرایط را وخیم تر نیز کند و به دیگر بافتهای عضلانی و مفصلی نیز آسیب بزند. اما اگر با بهترین پیگیری و انجام منظم و روتین تمرینات کاردرمانی و یا در صورت لزوم و تشخیص پزشک متخصص مصرف دارو میتوان اوضاع را به نفع بیمار به کنترل در آورد.بخاطر همین نکته مهم میباشد هماهنگی با بهترین متخصص توانبخشی در مشخص کردن نحوه و چگونگی انجام تمرینات ، توسط بهترین کاردرمانان با تجربه ، امری حیاتی برای افراد مبتلا محسوب میشود. تجربه ثابت کرده است بهترین درمان و راهکار انجام منظم تمرینات کاردرمانی در طی زمان میباشد. و با صبر و حوصله میتوان بهترین نتایج را گرفت و کنترل شرایط را به نفع بیمار تغییر داد.

کاردرمانی در فلج مغزی

فلج مغزی چگونه درمان می شود؟

هدف از درمان بهبود محدودیت ها و جلوگیری از عوارض است. درمان ممکن است شامل کاردرمانی ، داروها و جراحی و وسایل کمکی باشد.

((اگرچه درمان سلول های بنیادی به عنوان یک درمان بالقوه برای CP در حال بررسی است ، تحقیقات هنوز در مراحل اولیه است))

وسایل کمکی شامل:

 • عینک
 • سمعک
 • وسایل کمکی برای راه رفتن
 • بریس های بدن
 • صندلی چرخدار

داروها

داروهای ضدتشنج خوراکی و شل کننده های عضلانی معمولاً به عنوان درمان های اولیه  CP استفاده می شوند. پزشک شما ممکن است تجویز کند:

 • دیازپام (والیوم)
 • دانترولین (دانتریوم)
 • باکلوفن
 • تیزانیدین (Zanaflex)

پزشک همچنین ممکن است تزریق موضعی سم بوتولینوم نوع A (بوتاکس) یا درمان باکلوفن داخل نخاعی را پیشنهاد کند ، جایی که دارو توسط پمپ قابل کاشت تزریق می شود.که میتوانند به عنوان درمانهای اولیه خوبی مورد استفاده قرار بگیرند.برای مصرف و انجام هر کدام از این موارد حتما با پزشک متخصص مشورت صورت گیرد.

عمل جراحی

از جراحی ارتوپدی ممکن است برای تسکین درد و بهبود تحرک استفاده شود. همچنین ممکن است برای آزاد سازی عضلات تنگ یا اصلاح ناهنجاری های استخوانی ناشی از اسپاستیک (که باعث فشار بر مفاصل و استخوانها میشود) استفاده شود.

ریزوتومی پشتی انتخابی (SDR) ممکن است به عنوان آخرین راه حل برای کاهش درد مزمن یا اسپاستیسیته توصیه شود. این شامل بریدن اعصاب نزدیک پایه ستون فقرات است.

توانبخشی تخصصی فلج مغزی

 

درمانهای توابخشی در فلج مغزی

 • گفتاردرمانی
 • فیزیوتراپی
 • کار درمانی
 • درمان تفریحی
 • مشاوره یا روان درمانی

که به عنوان بهترین درمانهای اصلی و حیاتی برای فلج مغزی میباشد.و انجام آن میتواند از بروز مشکلات بکاهد و بتواند محدویتهای حرکتی و گفتاری را نیز برطرف یا کم کند.

ما در بهترین مراکز کاردرمانی خود با داشتن بهترین کاردرمانان با تجربه توانسته ایم در طول سالیان رضایت مراجعه کنندگان خود را جلب کنیم .داشتن پشتوانه علمی به همراه تجربه سالیان، در کاردرمانی فلج مغزی توانسته است به ما این قوت قلب را بدهد، که با تمام انرژی در راستای بهبود عملکرد بیماران فلج مغزی گام بزرگی برداشته و با داشتن  بهترین اماکانات و کاردرمانان محترم رضایت مراجعه کنندگان عزیز را فراهم کنیم.

توانبخشی تخصصی در تهران

در طول این سالها باور ما بر این بوده است که بهبودی بیماران فلج مغزی امری ممکن و قابل دسترس میباشد و در راستای این باور استوار بوده ایم. بهترین متخصص توانبخشی با مدیریتی صحیح و روشن توانسته است با دور هم شکل دادن بهترینها در ایران و با پشتوانه علمی یک تیم متخصص و حرفه ای در زمینه فلج مغزی فراهم کند.و با داشتن یک دستورالعمل علمی و مدیریتی که محصول سالها تجربه و مشورت با اساتید این زمینه میباشد ، توانسته است به عملکردی واحد و منظم و با پیگیری دقیق بیماران را به روزهای بهتر و روشن تر امیدوار کند. و با همکاری شما عزیزان باور داریم مسیر روشن تر از همیشه خواهد بود.

فلج مغزی

بهترین کاردرمانی و توانبخشی در ایران

مرکز درمان تخصصی آنسفالیت

آنسفالیت (التهاب بافت مغزی) کی از نادرترین بیماریهاست که میتواند فرد بیمار را دچار مشکلات بسیاری کند. ما در مراکز تخصصی کادردرمانی خود که در

🡰
مرکز تخصصی درمان اوتیسم

مرکز تخصصی درمان اوتیسم

مراکز ما با دو شعبه در تهران (کیلینیک توانبخشی پایا و کیلینیک توانبخشی غرب تهران)، با بیش از ۱۵ سال سابقه کار تخصصی در زمینه

🡰
مرکز تخصصی کاردرمانی حسی

اختلالات حسی چیست

مراکز ما با دو شعبه در تهران (کیلینیک توانبخشی پایا و کیلینیک توانبخشی غرب تهران)، در زمینه کاردرمانی حسی سالها سابقه را دارا میباشد.به طوری

🡰