۷ تمرین حسی مؤثر برای فلج مغزی

کاردرمانی

فلج مغزی

فلج مغزی (Cerebral Palsy )، گروهی از اختلالات حرکتی دائم در سیستم عصبی که بر حرکت و توان عضله یا وضعیت بدن تاثیر می گذارند. علائم آن در دوران نوزادی یا پیش دبستانی کودک ظاهر می شود و گاهی اوقات قبل تولد یا حین زایمان بروز می کند. در حرکات بدن و هماهنگی عضلات بدن مشکلات جدی ایجاد می کند که می بایست بوسیله فیزیوتراپی در مرکز توانبخشی درمان شود. فلج مغزی می تواند از نوع فلج اسپاستیک، هیپوتونیک یا آتاکسیک باشد.

علت بیماری فلج مغزی

نوزادان زودرس بیشتر در معرض ابتلا به فلج مغزی قرار می گیرند. علل این بیماری می تواند یک یا چند مورد از موارد زیر باشد.

 • نرسیدن اکسیژن به مادر (قبل از تولد)
 • خونریزی مغزی
 • خونریزی غیر عادی مادر
 • مسمومیت غذایی یا دارویی
 • تماس اشعه x با مغز مادر
 • انسداد ریه ها یا کاهش فشار خون مادر ( زمان تولد )
 • نرسیدن اکسیژن به مغز مادر
 • ضربه های وارده به سر نوزاد
 • سرایت عفونت پوست به سر ( بعد از تولد )
 • له شدگی مغز
 • منژیت یا ورم پرده های
 • آنسفالیت (عارضه مغزی)
 • مسمومیت ها

درمان فلج مغزی

تجویز داروهایی مانند دیازفام و تیزانیدین یا تزریق بوتاکس به کاهش انقباض عضلات کمک می کند. اما کاردرمانی بهترین و موثرترین روش بهبودی این کودکان است که می بایست برای شروع درمان به متخصص فییوتراپیست مراجعه کنید. کلینیک رهیب با تیمی مجرب از کاردرمانگران باتجربه و حرفه ای، تجهیزات بروز و پیشرفته و تکیه بر علم و تکنولوژی به کودکان شما کمک می کنند تا عارضه فلج مغزی را درمان کنند.

ما در بهترین مراکز کاردرمانی که در دو شعبه شرق و غرب دایر میباشد و با بهره گیری از بهترین متخصص کاردرمانی و بهترین کاردرمانان سعی خود را بر این داشته تا با ارائه بهترین خدمات توانبخشی رضایت شما عزیزان را جلب کنیم .مراکز با بیش از ۱۵ سال سابقه کاردرمانی توانسته یکی بهترین مراکز کاردرمانی ایران شود. و با برنامه ریزی و دستورالعملهای بروز دنیا توانسته بهترین عملکرد را درمیان تمامی مراکز بدست بیاورد.

بهترین مرکز کاردرمانی فلج مغزی

چرا تمرینات کاردرمانی و ورزش برای افراد مبتلا به فلج مغزی مهم است؟

تمرینات کاردرمانی می تواند دامنه حرکتی را افزایش دهد، خطر افسردگی را کاهش دهد، به افراد کمک کند وزن سالمی داشته باشند، گردش خون را تقویت کند و سیستم اسکلتی عضلانی  را قوی نگه دارند.

از آنجایی که اثرات فلج مغزی مانند اسپاستیسیتی (تون عضلانی بالا) می تواند در طول زمان بدتر شود، انجام کاردرمانی و ورزش برای به حداقل رساندن پیشرفت آن ضروری است.

افراد مبتلا به فلج مغزی هر کدام دارای ویژگیهای متفاوتی میباشند. بنابراین نمیتوان یک دستوالعمل واحد برای تمامی مدلهای مختلف فلج مغزی ارائه کرد. ولی یک کاردرمان خوب میتواند یک رویکرد کاملا شخصی برای فرد مبتلا تعیین کند و با یک روند متعادل تمامی آسیبهای ممکنه ای که میتواند در آینده برای فرد رخ دهد را به کمترین میزان برساند و حتی به صفر برساند. در اینجاست که نقش یک کاردرمانی خوب برای فلج مغزی میتواند تا چه اندازه مهم و ضروری باشد. این رویکرد درمانی فقط مختص کاردرمانان ماهر میباشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید!۰۹۰۱۱۱۲۲۵۲۲۰۹۰۲۲۸۶۰۹۳۶

افراد مبتلا میتوانند با انجام چند حرکتی که در اینجا به اختصار توضیح داده شده است ، که همگی جزو حرکات اصلی میباشد میتوانندبا انجام ظرفیتهای جسمی و حتی ذهنی خود را بالاتر برده و به میزان زیاد از انرژی بالایی برای انجاک کارهای روزمره برخوردار شوند.

تمرین هایی برای افزایش انعطاف پذیری و افزایش دامنه حرکتی

حرکات کششی یکی از مهمترین تمرینات برای افراد مبتلا به فلج مغزی است. یک عضله قبل از اینکه تقویت شود باید کشیده شود.

حرکات کششی دامنه حرکت را افزایش می دهد، سفتی را کاهش می دهد، عضلات سفت را کشش میدهد و درد را تسکین می دهد.

 1. چرخش مفصل

برای گسترش یا حفظ دامنه حرکتی سالم، چرخش را روی تمام مفاصل اصلی و گردن خود انجام دهید.

این شامل موارد زیر است:

 • باسن
 • زانو
 • مچ پا
 • شانه ها
 • آرنج
 • مچ دست

آنها را چند بار در یک جهت بچرخانید و سپس به جهت مخالف تغییر دهید. این حرکت با سفتی مبارزه می کند و گردش خون را بهبود می بخشد.

 1. کشش ساق پا

تمرینات کششی برای افراد مبتلا به فلج مغزی

بسیاری از افراد مبتلا به فلج مغزی اسپاستیسیتی (انقباضات غیرارادی عضلات) را در ساق پاهای خود تجربه می کنند.

این تمرین می تواند پاشنه ها را به سمت بالا بکشد و منجر به الگوهای راه رفتن غیرطبیعی مانند راه رفتن با انگشتان پا شود.

برای کشش عضلات سفت، رو به دیوار بایستید و با یک پا یک قدم بزرگ به عقب بردارید. پاهای خود را طوری تنظیم کنید که پای جلو خم شود و پاشنه پای عقب بلند شود.

برای پایداری دست ها را به دیوار تکیه دهید و پاشنه پا را به آرامی پایین بیاورید. ۲۰-۳۰ ثانیه نگه دارید و سپس پاها را عوض کنید.

کشش ساق پا یکی از اصلی ترین کشش های برای افراد فلج مغزی میباشد زیرا یک از نقاط اسپاستیسیتی بدن میباشد حتی اگر فرد مبتلا توانایی کشش به این صورت نداشت میتواند از یکی از اعضای خانواده کمک بگیرد ولی بهتر این است از یک کاردرمان با تجربه استفاده کرده تا با تنوع بیشتر کششهای مختلف را به ساق پا وارد کند.

 1. کشش چهار سر ران

عضلات چهار سر شما عضلات جلوی ران ها هستند.

هنگامی که آنها سفت می شوند، زانوهای شما ممکن است شروع به چرخش به سمت داخل کنند و در الگوهای راه رفتن غیرعادی نقش داشته باشند.

برای کشش چهار پا، روی زمین بنشینید و یک پای خود را به عقب خم کرده و پای دیگر را جلوی خود قرار دهید.

به آرامی به پشت خم شوید تا زمانی که فشار را احساس کنید، اما درد را احساس نکنید. ۲۰-۳۰ ثانیه نگه دارید و سپس پاها را عوض کنید.

حتما دقت کنید کشش را در این قسمت احساس کنید.از افراد خانواده برای انجام دادن درست این حرکت کمک بگیرید.

بهترین کاردرمانی ایران

 1. کشش همسترینگ

عضلات همسترینگ شما عضلات پشت ران هستند.

این ماهیچه‌ها با عضلات چهارگانه مخالف هستند، بنابراین برای انجام حرکات منظم مفصل ران و زانو نیز باید بلند شوند.

برای کشش همسترینگ، روی زمین بنشینید و هر دو پا را در مقابل خود صاف کنید و بدن خود را در محدوده ای بدون درد به جلو خم کنید. ۳۰ ثانیه نگه دارید و تکرار کنید.

 1. کشش شانه

یک دست را بالا بیاورید و پشت سر خود خم کنید.

از دست بازوی دیگر خود استفاده کنید تا آرنج را به آرامی به عقب فشار دهید تا زمانی که احساس فشار کنید.

۲۰-۳۰ ثانیه نگه دارید و سپس دست ها را عوض کنید.

 1. بازو روی سینه

تمرینات شانه برای بزرگسالان مبتلا به فلج مغزی

یک دست را روی سینه خود بچرخانید و از دست دیگر برای نگه داشتن آن در جای خود استفاده کنید.

به آرامی بازو را به سمت بدن خود فشار دهید تا محکم تر روی سینه بپیچد.

۲۰-۳۰ ثانیه نگه دارید و سپس طرف را عوض کنید.

 1. شیب تنه

به پشت دراز بکشید و بالاتنه خود را به آرامی به یک سمت بچرخانید. پاها نباید حرکت کنند.

۲۰ ثانیه نگه دارید و سپس بالاتنه خود را به سمت مخالف بچرخانید. این تمرین دو طرف تنه شما را کش می دهد.

بهترین مرکز کاردرمانی

این حرکات اصلی میتواند تا حد خیلی زیادی از سفتی عضلات بکاهد و درد ناشی از سفتی را کاهش دهد. وای باید در نظر داشت انجام همین حرکات زیر نظر یک کاردرمان خوب میتواند اثر بخشی آنرا به مراتب بیشتر کند .ما در مراکز خودمان با بهره گیری از بهترین کاردرمانان که سالها تجربه در این زمینه دارند کمک گرفته ایم. ار انجایی که رفت و آمد برای افراد میتلا به فلج مغزی دشوار میباشد میشود با بهره گیری از کاردرمانی در منزل و آمدن کاردرمانان به منازل شما عزیزان از وقت و هزینه شما عزیزان کاسته و در منازل شما به انجام تمرینات بیشتر و موثرتر کمک کنیم.

باید خاطر نشان کرد برای بهبود در عملکرد و میزان اثر بخشی بیشتر تمامی جلسات در منازل با نظارت بهترین متخصص کاردرمانی انجام میشود. و به طور مرتب و منظم گزارش هر جلسه به متخصص کاردرمانی داده میشود تا کاستی و یا اضافه کاری بیش از حد اصلاح شود.و به طور منظم با ارزیابی مجدد از فرد مبتلا به فلج مغزی در روند درمانی و اصلاح الگوی حرکتی سرعت بخشی بیشتری داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *