اتاق شنیداری

اتاق شنیداری

گوش دادن درمانی

گوش دادن درمانی یک رویکرد درمانی است که مداخله مبتنی بر صدا را با تکنیک‌های درمانی یکپارچه حسی ترکیب می‌کند. این تحریک شنوایی را از طریق استفاده از موسیقی تقویت شده و ضبط شده خاص، به عنوان وسیله ای برای دسترسی به سیستم عصبی و تحریک مناطقی از مغز که در گوش دادن و پردازش اطلاعات حسی استفاده می شود، فراهم می کند. گوش دادن درمانی به عنوان بخشی از یک برنامه روزانه در خانه و مراکز کاردرمانی، در ترکیب با فعالیت های یکپارچه حسی اضافی، برای دستیابی به اهداف و مهارت ها استفاده می شود. برنامه گوش دادن درمانی از انواع موسیقی استفاده می کند که به طور خاص برای هر کودک انتخاب شده است تا نیازهای خاص او را برآورده کند.

گوش دادن درمانی چگونه کار می کند؟

وظیفه گوش احساس و شنیدن صداها و حرکت است. از آن به عنوان سیستم دهلیزی- حلزونی یاد می شود. حلزون گوش بخشی از گوش است که اندام حس شنوایی ما است و به ارتعاشات جزئی و تفاوت در امواج صوتی پاسخ می دهد. بخش دهلیزی گوش حرکت سر را در فضا تشخیص می دهد. سازمان دهنده حواس بدن ما در نظر گرفته می شود. این گوش داخلی ماست و به ما امکان می دهد زمان و مکان را از دیدگاه بدن خود درک کنیم. این تاثیر قوی بر تون عضلانی، وضعیت بدن، تعادل، هماهنگی، ادغام دو طرف بدن، مهارت های بصری فضایی، پاسخ های احساسی و برنامه ریزی حرکتی دارد.

سیستم دهلیزی- حلزونی اولین سیستمی است که در رحم رشد می کند و پایه و اساس سازماندهی زمانی و مکانی تمام سیستم های حسی دیگر را فراهم می کند. درمان گوش دادن درمانی  سیستم دهلیزی- حلزونی را تحریک و تمرین می کند. این برای افزایش دقت اطلاعات حسی ارسال شده از سیستم دهلیزی- حلزون گوش به اتصالات متعدد آن در سراسر سیستم عصبی طراحی شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید!۰۹۰۱۱۱۲۲۵۲۲۰۹۰۲۲۸۶۰۹۳۶

این رویکرد بر اساس تمام دانش علمی در مورد ادغام حسی-حرکتی به عنوان سازمان دهنده CNS برای عملکرد معنادار است. گوش دادن درمانی  شامل افزودن موسیقی از طریق استفاده از تراشه های الکترونیکی تغییر یافته برای تأثیر بر سیستم عصبی مرکزی است. این افزودن موسیقی، ادغام ساقه مغز را با یکپارچگی سیستم لیمبیک پیوند می‌دهد که منجر به نتایج رفتار سازمان‌یافته‌تر و عملکردی‌تر می‌شود. افزودن سیستم شنوایی به این معادله درمانی، قدرت قابل توجه و منحصربه‌فردی را برای متحد کردن ساقه مغز، سیستم لیمبیک و قشر مغز در حمایت از رشد و ظهور عملکرد بالاتر قشر مغز و شناختی فراهم می‌کند.

فواید گوش دادن درمانی چیست؟

هنگامی که کودک به طور مناسب در ترکیب با کاربردهای حسی اضافی مورد استفاده قرار گیرد، گوش دادن درمانی به دستیابی به مهارت هایی مانند:

 1. پراکسیس، برنامه ریزی حرکتی، هماهنگی دوطرفه و مهارت های حرکتی ظریف
 2. تمرکز و توجه
 3. خود تنظیمی
 4. رفتار سازمان یافته
 5. کنترل وضعیتی
 6. مهارت های حرکتی دهان و بیان
 7. مهارت های اجتماعی و ارتباطات
 8. رفتارهای دفاعی حسی
 9. الگوهای خوردن و خوابیدن
 10. پاسخ به صداها و دستورات کلامی

چه کسی از گوش دادن درمانی سود می برد؟

افراد با مشکلات زیر:

 1. تنظیم الگوهای خواب
 2. رژیم غذایی و الگوهای/عادات غذایی محدود
 3. کاهش توجه و مشکلات حفظ تمرکز برای کارهایی مانند. کار مدرسه
 4. مشکلات ارتباطی، تاخیر در رشد گفتار
 5. تنظیم پاسخ های احساسی و رفتاری به عنوان مثال کج خلقی، اضطراب، پاسخ‌ها/بیان‌های هیجانی مسطح
 6. بی نظمی در آموزش توالت
 7. کاهش مهارت های اجتماعی، مشارکت و کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس
 8. مهارت های حرکتی با تاخیر یا نامناسب؛ هماهنگی، برنامه ریزی و تعادل
 9. مشکلات دست خط
 10. مشکلات ادراکی بینایی
 11. بی نظمی، رفتارهای تکانشی یا اضطراب
 12. اوتیسم، آسپرگر و ADD/ADHD
 13. اختلالات پردازش حسی
 14. سندرم داون
 15. مشکلات یادگیری

مزایای گوش دادن درمانی چیست؟

هنگامی که گوش دادن درمانی با یک چارچوب یکپارچه حسی همراه شود، ظهور موارد زیر را افزایش می دهد:

 1. توجه و تمرکز
 2. خود تنظیمی
 3. کنترل وضعیتی
 4. پراکسیس (برنامه ریزی حرکتی)، تعادل و هماهنگی
 5. مهارت های حرکتی ظریف
 6. «یکنواختی» یا پاسخ‌های هیجانی و رفتاری تنظیم‌شده‌تر
 7. کنترل حرکت دهان و بهبود عادات غذایی
 8. مهارت های ارتباطی، بیانی و اجتماعی
 9. افزایش تعامل و تعامل، توسعه مهارت های بازی
 10. ادغام حرکتی بصری
 11. الگوهای خواب بهبود یافته است
 12. آموزش توالت

به برنامه گوش دادن درمانی دسترسی دارید؟

برای اجرای برنامه گوش دادن درمانی، درمانگر نیاز به آموزش بسیار تخصصی از Vital Links دارد. کاردرمان شنیداری و بسیاری از کارکنان مراکز کاردرمانی ما آموزش خود را تکمیل کرده‌اند و قادر به ارزیابی و توسعه یک برنامه گوش دادن درمانی فردی هستند. هر کودک باید از نظر مناسب بودن اجرای چنین برنامه ای که همیشه با اجرای یک رژیم غذایی حسی همراه خواهد بود، ارزیابی شود.

برنامه گوش دادن درمانی هر فرد در طول مداخله درمانی مداوم آنها با بهترین متخصص کاردرمانی ایران دکتر سیانکی نظارت و به روز می شود. برنامه‌های گوش دادن درمانی را می‌توان در خانه، مدرسه/مراقبت از کودکان یا در کلینیک با حمایت مداوم از یک درمانگر آموزش دیده در استفاده از آنها انجام داد. هر تراشه به صورت دو هفته یکبار با برنامه کلی معمولاً برای دو تا شش ماه برای سود اولیه بررسی می شود. با این حال، بسیاری از افراد فراتر از چارچوب زمانی ادامه می‌دهند .

کودکانی که در هر یک از زمینه های فوق مشکل دارند ممکن است از گوش دادن درمانی بهره مند شوند. درمانگران آموزش دیده در گوش دادن درمانی یک ارزیابی را تکمیل می کنند تا تعیین کنند که آیا فرد از این برنامه سود می برد یا خیر.

برنامه گوش دادن درمانی با گوش دادن به موسیقی درخواستی کودک دو بار در روز، به مدت ۳۰ دقیقه، ۷ روز در هفته آغاز می شود. انتخاب های موسیقی بر اساس نیازهای خاص کودک و اهداف مداخله فردی است. برنامه گوش دادن درمانی معمولاً از ۸ هفته تا چند ماه بر اساس پاسخ و نیازهای کودک طول می کشد. هنگام گوش دادن، کودک ممکن است به بازی یا فعالیت های حسی بپردازد یا به آرامی گوش دهد. فعالیت‌های حسی و حرکتی اضافی برای کمک به افزایش مزایای گوش دادن و مهارت‌های مرتبط با اهداف کودک استفاده می‌شود.

برنامه نویسی گوش دادن درمانی نیاز به استفاده از تجهیزات خاص برای دستیابی به مزایای گوش دادن دارد. درمانگران با خانواده ها برای برنامه درمانی همکاری می کنند. اگر فرزندی دارید که فکر می کنید ممکن است از گوش دادن درمانی بهره مند شود،به کلینیک توانبخشی ما مراجعه و از خدمات ما بهره مند شوید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *