اوتیسم چیست ؛ علل، علائم، تشخیص و درمان اختلال اوتیسم

بهترین مرکز کاردرمانی اوتیسم

بهترین مرکز تشخیص و درمان اوتیسم در ایران همراه با بهترین دکتر درمان اوتیسم جناب اقای دکتر حسینی سیانکی

مراکز ما در دو شعبه شرق و غرب تهران با مجهز بودن به بروز ترین متدهای روز دنیا و همچنین تجهیزات بسیار پیشرفته و برخورداری از بهترین تیم درمان اوتیسم که همگی از دانش روز و تجربه کافی در  این زمینه برخوردار هستند. آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم.

 

بهترین مرکز کاردرمانی اوتیسم

 

 

 

 

دانستنیهای مورد نیاز درباره اوتیسم

اختلال طیف اوتیسم یک وضعیت مرتبط با رشد مغز است که بر نحوه درک و معاشرت فرد با دیگران تأثیر می گذارد و باعث ایجاد مشکلاتی در تعامل اجتماعی و ارتباطات می شود. این اختلال همچنین شامل الگوهای رفتاری محدود و تکراری است. اصطلاح «طیف» در اختلال طیف اوتیسم به طیف وسیعی از علائم و شدت آن اشاره دارد.

اختلال طیف اوتیسم شامل شرایطی است که قبلاً جداگانه در نظر گرفته می شد – اوتیسم، سندرم آسپرگر، اختلال تجزیه کننده دوران کودکی و شکل نامشخصی از اختلال رشد فراگیر. برخی افراد هنوز از اصطلاح “سندرم آسپرگر” استفاده می کنند، که عموماً تصور می شود در نوع خفیف اختلال طیف اوتیسم قرار دارد.

تشخیص درست توسط دکتر خوب در اوتیسم امری است ضروری، زیرا سنگ بنای درمان تشخیص درست میاشد.

اختلال طیف اوتیسم در اوایل کودکی شروع می شود و در نهایت باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد اجتماعی کودک می شود – به عنوان مثال از نظر اجتماعی، مدرسه و محل کار. اغلب کودکان در سال اول علائم اوتیسم را نشان می دهند. به نظر می‌رسد تعداد کمی از کودکان در سال اول به طور طبیعی رشد می‌کنند و پس از آن بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی زمانی که علائم اوتیسم در آنها ایجاد می‌شود، دوره پسرفت را پشت سر می‌گذارند.

در حالی که هیچ درمانی برای اختلال طیف اوتیسم وجود ندارد، درمان فشرده و زودهنگام می تواند تفاوت بزرگی در زندگی بسیاری از کودکان ایجاد کند.

 

 

بهترین مرکز کاردرمانی و گفتاردرمانی در اوتیسم

 

 

علائم اوتیسم که باید بدانید

برخی از کودکان نشانه هایی از اختلال طیف اوتیسم را در اوایل دوران نوزادی نشان می دهند، مانند کاهش تماس چشمی، عدم پاسخگویی به نام خود یا بی تفاوتی به مراقبین. سایر کودکان ممکن است در چند ماه یا چند سال اول زندگی به طور طبیعی رشد کنند، اما ناگهان گوشه‌گیر یا پرخاشگر شوند یا مهارت‌های زبانی خود را از دست بدهند. علائم معمولا در سن ۲ سالگی دیده می شود.

هر کودک مبتلا به اختلال طیف اوتیسم احتمالاً دارای یک الگوی رفتاری و سطح شدت منحصر به فرد است – از عملکرد پایین تا عملکرد بالا.

برخی از کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم در یادگیری مشکل دارند و برخی نشانه‌هایی از هوش کمتر از حد معمول دارند. سایر کودکان مبتلا به این اختلال از هوش طبیعی تا بالایی برخوردارند – آنها به سرعت یاد می گیرند، اما در برقراری ارتباط و به کار بردن آنچه می دانند در زندگی روزمره و سازگاری با موقعیت های اجتماعی مشکل دارند.

به دلیل ترکیب منحصر به فرد علائم در هر کودک، گاهی اوقات تشخیص شدت ممکن است دشوار باشد. به طور کلی بر اساس سطح اختلالات و نحوه تأثیر آنها بر توانایی عملکرد است.

در زیر برخی از علائم رایج که توسط افرادی که دارای اختلال طیف اوتیسم هستند نشان داده شده است

 

 

بهترین مرکز کاردرمانی و گفتاردرمانی در اوتیسم

 

 

 

 

ارتباطات و تعامل اجتماعی در کودکان اوتیسم

یک کودک یا بزرگسال مبتلا به اختلال طیف اوتیسم ممکن است مشکلاتی در تعامل اجتماعی و مهارت های ارتباطی داشته باشد، از جمله هر یک از علائم زیر:

 • به نام خود پاسخ نمی دهد یا به نظر می رسد گاهی اوقات صدای شما را نمی شنود
 • از در آغوش گرفتن مقاومت می کند و به نظر می رسد که ترجیح می دهد به تنهایی بازی کند و به دنیای خودش عقب نشینی کند
 • تماس چشمی ضعیفی دارد و حالت چهره ندارد
 • صحبت نمی کند یا با تاخیر صحبت می کند، یا توانایی قبلی در بیان کلمات یا جملات را از دست می دهد
 • نمی‌توانید مکالمه‌ای را شروع کنید یا ادامه دهید، یا فقط یک مکالمه را برای ارسال درخواست یا برچسب‌گذاری موارد شروع می‌کند
 • با لحن یا ریتم غیرعادی صحبت می کند و ممکن است از صدای آواز یا گفتار ربات مانند استفاده کند
 • کلمات یا عبارات را کلمه به کلمه تکرار می کند، اما نحوه استفاده از آنها را نمی داند
 • به نظر نمی رسد سوالات یا دستورالعمل های ساده را درک کند
 • عواطف یا احساسات را بیان نمی کند و از احساسات دیگران بی خبر به نظر می رسد
 • به اشیایی اشاره نمی کند یا نمی آورد تا علاقه خود را به اشتراک بگذارد
 • به طور نامناسبی با منفعل، پرخاشگر یا مخل به تعامل اجتماعی نزدیک می شود
 • در تشخیص نشانه های غیرکلامی مانند تفسیر حالات چهره، وضعیت بدن یا لحن صدای دیگران مشکل دارد.

الگوهای رفتاری در کودکان اوتیسم

یک کودک یا بزرگسال مبتلا به اختلال طیف اوتیسم ممکن است الگوهای رفتاری، علایق یا فعالیت های محدود و تکراری داشته باشد، از جمله هر یک از علائم زیر:

 • حرکات تکراری مانند تکان دادن، چرخیدن یا تکان دادن دست را انجام می دهد
 • فعالیت هایی را انجام می دهد که می تواند به خود آسیب برساند، مانند گاز گرفتن یا ضربه زدن به سر
 • روال ها یا تشریفات خاصی را ایجاد می کند و با کوچکترین تغییر دچار اختلال می شود
 • مشکلات هماهنگی دارد یا الگوهای حرکتی عجیبی دارد، مانند دست و پا چلفتی یا راه رفتن روی انگشتان پا، و زبان بدن عجیب، سفت یا اغراق آمیز دارد.
 • مجذوب جزئیات یک شی، مانند چرخ‌های چرخان یک ماشین اسباب‌بازی است، اما هدف یا عملکرد کلی شی را درک نمی‌کند.
 • به طور غیرعادی به نور، صدا یا لمس حساس است، اما ممکن است نسبت به درد یا دما بی تفاوت باشد
 • درگیر بازی های تقلیدی یا ساختگی نمی شود
 • بر روی یک شی یا فعالیت با شدت یا تمرکز غیر طبیعی ثابت می شود
 • ترجیحات غذایی خاصی دارد، مانند خوردن تنها چند غذا، یا امتناع از غذاهای با بافت خاص

با بالغ شدن، برخی از کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم بیشتر با دیگران درگیر می شوند و اختلالات کمتری در رفتار نشان می دهند. برخی، معمولاً آنهایی که کمترین مشکلات را دارند، در نهایت ممکن است زندگی عادی یا تقریباً عادی داشته باشند. با این حال، برخی دیگر همچنان با مهارت های زبانی یا اجتماعی مشکل دارند و سال های نوجوانی می تواند مشکلات رفتاری و عاطفی بدتری را به همراه داشته باشد.

 

 

بهترین مرکز کاردرمانی اوتیسم

 

بهترین مرکز درمان و تشخیص اوتیسم در ایران با جناب اقای دکتر حسینی سیانکی در بهترین مجموعه درمانی ایران با بروزترین متدهای روز دنیا و مجهز بودن به تجهیزات پیشرفته در زمینه کاردرمانی و گفتاردرمانی اوتیسم در بخشهای متنوع به همراه بهترین تیم کاردرمانی ایران آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم.

شمارهای تماس:

۰۹۰۱۱۱۲۲۵۲۲

۰۹۰۲۲۸۶۰۹۳۶

چه زمانی باید به دکتر متخصص اوتیسم مراجعه کرد؟

نوزادان با سرعت خود رشد می کنند و بسیاری از آنها از جدول زمانی دقیقی که در برخی کتاب های والدین یافت می شود پیروی نمی کنند. اما کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم معمولاً برخی از علائم تاخیر در رشد را قبل از ۲ سالگی نشان می دهند.

اگر نگران رشد فرزندتان هستید یا مشکوک هستید که فرزندتان ممکن است به اختلال طیف اوتیسم مبتلا باشد، نگرانی های خود را با دکتر متخصص اوتیسم  در میان بگذارید. علائم مرتبط با این اختلال همچنین می تواند با سایر اختلالات رشدی مرتبط باشد.

علائم اختلال طیف اوتیسم اغلب در اوایل رشد ظاهر می شود، زمانی که تاخیرهای آشکاری در مهارت های زبانی و تعاملات اجتماعی وجود دارد. پزشک شما ممکن است آزمایش‌های رشدی را برای تشخیص اینکه آیا کودک شما در مهارت‌های شناختی، زبانی و اجتماعی تاخیر دارد یا نه توصیه می‌کند، اگر کودک شما:

 • تا ۶ ماهگی با لبخند یا ابراز خوشحالی پاسخ نمی دهد
 • تا ۹ ماهگی صداها یا حالات چهره را تقلید نمی کند
 • تا ۱۲ ماهگی غرغر نمی کند و لج نمیکند
 • تا ۱۴ ماهگی ژست نمی گیرد
 • تا ۱۶ ماهگی تک کلمه نمی گوید
 • تا ۱۸ ماهگی “خودسازی” بازی نمی کند یا وانمود نمی کند
 • تا ۲۴ ماهگی عبارات دو کلمه ای را نمی گوید
 • مهارت های زبانی یا مهارت های اجتماعی را در هر سنی از دست می دهد

 

 

بهترین مرکز کاردرمانی اوتیسم

 

 

 

 

علل اختلال اوتیسم چیست؟

اختلال طیف اوتیسم هیچ علت شناخته شده ای ندارد. با توجه به پیچیدگی اختلال و این واقعیت که علائم و شدت آن متفاوت است، احتمالاً دلایل زیادی وجود دارد. هم ژنتیک و هم محیط ممکن است نقش داشته باشند.

ژنتیک به نظر می رسد چندین ژن مختلف در اختلال طیف اوتیسم نقش دارند. برای برخی از کودکان، اختلال طیف اوتیسم می تواند با یک اختلال ژنتیکی، مانند سندرم رت یا سندرم X شکننده مرتبط باشد. برای سایر کودکان، تغییرات ژنتیکی (جهش) ممکن است خطر ابتلا به اختلال طیف اوتیسم را افزایش دهد. هنوز ژن‌های دیگر ممکن است بر رشد مغز یا نحوه ارتباط سلول‌های مغزی تأثیر بگذارند، یا ممکن است شدت علائم را تعیین کنند. برخی از جهش های ژنتیکی به نظر می رسد ارثی هستند، در حالی که برخی دیگر خود به خود رخ می دهند.

فاکتورهای محیطی. محققان در حال حاضر در حال بررسی این موضوع هستند که آیا عواملی مانند عفونت های ویروسی، داروها یا عوارض دوران بارداری، یا آلاینده های هوا در ایجاد اختلال طیف اوتیسم نقش دارند یا خیر.

هیچ ارتباطی بین واکسن و اختلال طیف اوتیسم وجود ندارد

یکی از بزرگ‌ترین بحث‌ها در اختلال طیف اوتیسم، این است که آیا ارتباطی بین این اختلال و واکسن‌های دوران کودکی وجود دارد یا خیر. با وجود تحقیقات گسترده، هیچ مطالعه قابل اعتمادی ارتباط بین اختلال طیف اوتیسم و هر واکسنی را نشان نداده است. در واقع، مطالعه اولیه ای که سال ها پیش بحث را برانگیخت، به دلیل طراحی ضعیف و روش های تحقیق مشکوک، پس گرفته شده است.

اجتناب از واکسیناسیون دوران کودکی می تواند کودک شما و دیگران را در معرض خطر ابتلا و گسترش بیماری های جدی از جمله سیاه سرفه (سیاه سرفه)، سرخک یا اوریون قرار دهد.

بهترین کاردرمانی و گفتاردرمانی در بیش فعالی

 

 

 

 

عوامل خطر زا در کودکان اوتیسم

تعداد کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم در حال افزایش است. مشخص نیست که آیا این به دلیل تشخیص و گزارش بهتر است یا افزایش واقعی تعداد موارد یا هر دو.

اختلال طیف اوتیسم کودکان از هر نژاد و ملیت را تحت تاثیر قرار می دهد، اما برخی عوامل خطر ابتلا به کودک را افزایش می دهد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • جنسیت فرزند شما پسران حدود چهار برابر بیشتر از دختران در معرض ابتلا به اختلال طیف اوتیسم هستند.
 • سابقه خانوادگی. خانواده هایی که یک فرزند مبتلا به اختلال طیف اوتیسم دارند، در معرض خطر بیشتری برای داشتن فرزند دیگری با این اختلال هستند. همچنین برای والدین یا بستگان کودک مبتلا به اختلال طیف اوتیسم غیرمعمول نیست که خودشان مشکلات جزئی در مهارت های اجتماعی یا ارتباطی داشته باشند یا رفتارهای خاصی را انجام دهند.
 • سایر اختلالات خطر ابتلا به اختلال طیف اوتیسم یا علائم مشابه اوتیسم در کودکانی که شرایط پزشکی خاصی دارند، بالاتر از حد طبیعی است. به عنوان مثال می توان به سندرم X شکننده، یک اختلال ارثی که باعث مشکلات فکری می شود، اشاره کرد. توبروس اسکلروزیس، وضعیتی که در آن تومورهای خوش خیم در مغز ایجاد می شوند. و سندرم رت، یک بیماری ژنتیکی که تقریباً منحصراً در دختران اتفاق می‌افتد، باعث کندی رشد سر، ناتوانی ذهنی و از دست دادن استفاده هدفمند از دست می‌شود.
 • نوزادان بسیار نارس. نوزادانی که قبل از هفته ۲۶ بارداری به دنیا می آیند ممکن است در معرض خطر بیشتری برای اختلال طیف اوتیسم باشند.
 • سن والدین ممکن است بین کودکان متولد شده از والدین بزرگتر و اختلال طیف اوتیسم ارتباطی وجود داشته باشد، اما تحقیقات بیشتری برای ایجاد این ارتباط ضروری است.

عوارض و مشکلات اوتیسم

مشکلات در تعاملات اجتماعی، ارتباطات و رفتار می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • مشکلات در مدرسه و یادگیری موفق
 • مشکلات اشتغال
 • ناتوانی در زندگی مستقل
 • ایزوله سازی اجتماعی
 • استرس درون خانواده
 • قربانی شدن و آزار و اذیت شدن

 

 

بهترین مرکز کاردرمانی اوتیسم

 

 

 

جلوگیری از اختلال اوتیسم

هیچ راهی برای پیشگیری از اختلال طیف اوتیسم وجود ندارد، اما گزینه های درمانی وجود دارد. تشخیص زودهنگام و مداخله بسیار مفید است و می تواند رفتار، مهارت ها و رشد زبان را بهبود بخشد. با این حال، مداخله در هر سنی مفید است. اگرچه کودکان معمولاً از علائم اختلال طیف اوتیسم بیشتر نمی شوند، اما ممکن است یاد بگیرند که به خوبی عمل کنند.

تمام سعی ما در مراکز ما این میباشد که بهترین خدمات درمانی اوتیسم را به شما عزیزان ارائه کنیم. مراکز ما از نظر پروتکل های بهداشتی در بالاترین سطح میباشد.و تمامی بخشها به طور مرتب ضد عفونی میشود.در تمامی بخشها درمانها با هماهنگی دکتر متخصص اوتیسم جناب آقای دکتر حسینی سیانکی انجام میشود و ایشان بر تمامی بخشها و درمانها نظارت دارد.

آرزوی ما لبخند زیبای شما و کودکتان میباشد.

با بهترین آرزوها منتظر شما عزیزان میباشیم

شمارهای تماس:

۰۹۰۱۱۱۲۲۵۲۲

۰۹۰۲۲۸۶۰۹۳۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *