سنسوری روم

سنسوری روم

بهترین مرکز کاردرمانی ایران در دو شعبه شرق و غرب تهران با داشتن بهترین تجهیزات کاردرمانی و تیم درمانی با تجربه و متخصص و با داشتن دانش روز و اخرین متدهای دنیا آماده هست بروزترین خدمات کاردرمانی جهان را که هم اکنون در سایر نقاط جهان کاربرد دارد، به بهترین شکل ممکن ارائه دهد.یکی از بخشهای پر فایده اتاق حسی یا همان سنسوری روم  (sensory room)  میباشد. در مراکز ما به بهترین نحو سنسوری مورد بهره برداری قرار میگیرد و یکی از بخشهای اصلی مراکز ما میباشد.

اتاق حسی چیست؟

اتاق حسی که به آن اتاق چند حسی یا محیط چندحسی نیز گفته می شود، محیطی دلپذیر، شناختی و از نظر فیزیکی قابل دسترسی است که به ویژه برای رشد حواس و کنترل تحریکات حسی طراحی شده است. این محرک‌ها، تنظیم‌شده و قابل کنترل، اجازه می‌دهند از رویکردهای درمانی و آموزشی در محدوده حسی، شناختی، حرکتی، اجتماعی و عاطفی، از رویکردهای مختلف و با اهداف چندگانه کار کنند.

یک اتاق چندحسی از طریق فعال سازی عناصر مختلف مانند نور، موسیقی، اشیاء، تصاویر، بافت ها، صداها، ارتعاش و غیره که به طور ویژه برای دستیابی به اهداف درمانی خاص ایجاد و تنظیم شده اند، تجربه ای کاملا فراگیر را به کاربران خود ارائه می دهد. نمونه‌ای از عناصری که در یک اتاق چندحسی یافت می‌شود می‌تواند لوله حباب، فیبر نوری، گودال یا استخر توپ، تاب‌ها، برجستگی‌ها، صندلی‌های ارتعاشی-آکوستیک و بسیاری از عناصر دیگر باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید!۰۹۰۱۱۱۲۲۵۲۲۰۹۰۲۲۸۶۰۹۳۶

این اتاق‌ها امکان ساخت محیط‌های چندحسی را فراهم می‌کنند که نیازها و علایق هر کاربر را در هر لحظه برآورده می‌کند، به نفع سلامتی آن‌ها، ارتقای ارتباط، ارتباط و انگیزه کاری که انجام می‌شود، ممکن است درمانی، آموزشی یا فراغتی باشد. تحریک حسی برای توسعه و بهبود جنبه های شناختی، حس عمقی، عاطفی، فیزیکی و اجتماعی به طور عمده بهینه است.

 

 

 

مزایای اتاق حسی چیست؟

این محیط ها معمولاً برای کمک به کاربران خود به روشی درمانی متمرکز هستند، اما برای یادگیری، تحریک، آرامش و سرگرمی نیز ایده آل هستند.

برخی از مزایای اتاق های حسی عبارتند از: ارتقای رشد شناختی، بهبود تعامل و مهارت های اجتماعی، تقویت ارتباط، ایجاد آرامش، بهبود رشد حرکتی و تمرکز، تقویت فعالیت فکری، تحریک حواس، تقویت یادگیری و بازی، کسب رفاه عاطفی. .

محیط های حسی برای چه کسانی ایده آل هستند؟

✔ افراد دارای ناتوانی های خاص، مانند ناتوانی های شناختی، فلج مغزی، آسیب های مغزی، اختلال بینایی، مشکلات یادگیری یا دیگران.

✔ افراد دارای ناتوانی های جسمی مانند: آسیب های نخاعی، ام اس، ALS، اختلالات عصبی عضلانی و یا موارد مشابه.

✔ کودکان مبتلا به اوتیسم یا هر گونه اختلال در ASD (اسپرگر، …)

✔ کودکان در سال های اولیه یا در مراحل اولیه رشد

✔ سالمندان

 

 

 

 

تفاوت بین Snoezelen و Sensory Room چیست؟

کلمه Snoezelen در زبان هلندی انقباض دو کلمه “snuffelen” و “doezelen” است که به ترتیب به معنای چیزی شبیه “sniffing” و “snoozing یا آرام کردن” هستند. اسنوزلن به یک رویکرد مداخله جهانی اشاره دارد که محرک‌های حسی را برای افراد فراهم می‌کند تا حس خوب بودن را از طریق تحریک یا آرامش با توجه به نیازهای آنها و اهداف درمانی، آموزشی یا اوقات فراغت برای رسیدن به آنها تسهیل کند.

اسنوزلن از این باور متولد شد که افراد دارای ناتوانی های عمیق به روشی اولیه، از طریق حواس و حرکت، با محیط خود در تعامل هستند. بنابراین، اگرچه مداخله در اسنوزلن ممکن است در محیط‌ها و لحظات مختلف روز انجام شود، اما طراحی این محیط‌های خاص که ما آن را اتاق‌های تخمین چندحسی (SEM) می‌نامیم، که از نظر فیزیکی و فکری در دسترس هستند، ضروری شد.

بنابراین اولین اتاق‌های چند حسی اتاق‌های اسنوزلن نامیده شدند، زیرا با این مفهوم مرتبط بودند. اما با تکثیر اتاق‌های چندحسی، مشخص شد که نوع مداخله اسنوزلن تنها یکی از مدل‌هایی است که می‌توان در این نوع اتاق‌ها استفاده کرد، اما می‌توان با مدل‌های مرجع دیگری مانند: تحریک پایه کار کرد. سایکوموتریسیته، یکپارچگی حسی، ارتباطات تقویتی و جایگزین، و بسیاری از رویکردهای درمانی و/یا آموزشی دیگر.

بنابراین، نام اتاق های چند حسی به عنوان اتاق های اسنوزلن، اگرچه بسیار گسترده است، اما می تواند محدود کننده باشد. از اینرو ما طرفدار استفاده از مفهوم محیط های چندحسی یا اتاق های حسی هستیم زیرا منصفانه تر به نظر می رسد.

اتاق حسی SHX چیست و چه تفاوتی با آن دارد؟

بهترین متخصص کاردرمانی  در طراحی و نصب اتاق های حسی، فناوری خاص خود را برای محیط های چندحسی ایجاد کرده است که با ایجاد این اتاق ها کاملاً تعاملی، قابل تنظیم و فراگیرتر از همیشه، قدمی فراتر در این زمینه می گذارد.

سیستم SHX توسعه یافته توسط BJLive! به هر کاربر اجازه می دهد تا با اتاق تعامل داشته باشد و کنترل کامل تمام اثرات حسی آن را از طریق عناصری مانند: کنترلرها، پانل های لمسی، فرش ها، سوئیچ ها، تاس ها و غیره در دست بگیرد. یک چیز جدید. علاوه بر این، این سیستم همچنین به کاربر اجازه می دهد تا محیط های سفارشی شده با هر تصویر یا فیلم یا افکت دلخواه را برای داشتن امکانات بی نهایت تعامل ایجاد کند و همیشه رویکرد کاربر محور داشته باشد.

 

 

 

کجا می توانم یک اتاق حسی پیدا کنم؟

اگر علاقه مند به دانستن بیشتر در مورد محیط های چندحسی یا بازدید از آن هستید، با کلینیک توانبخشی ما تماس بگیرید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *