مشاوره رایگان

09022860936 09011122522

کاردرمانی جسمی چگونه انجام میشود

کاردرمانی جسمی یکی از زیر شاخه های حیاتی رشته کاردرمانی است که در آن، تکنیک های مخصوصی برای افراد دارای مشکلات جسمانی و حرکتی به کار گرفته می شود. کاردرمانی جسمانی هیچ محدودیت سنی و جنسیتی ندارد و هدف اصلی آن، بازگرداندن و یا ارتقا بخشیدن توانایی جسمانی و قدرت عضلات در افراد می باشد، تا بدین وسیله در انجام فعالیت های روزانه خود به یک استقلال نسبی دست پیدا کنندکاردرمانی جسمی یکی از زیر شاخه های حیاتی رشته کاردرمانی است که در آن، تکنیک های مخصوصی برای افراد دارای مشکلات جسمانی و حرکتی به کار گرفته می شود. کاردرمانی جسمانی هیچ محدودیت سنی و جنسیتی ندارد و هدف اصلی آن، بازگرداندن و یا ارتقا بخشیدن توانایی جسمانی و قدرت عضلات در افراد می باشد، تا بدین وسیله در انجام فعالیت های روزانه خود به یک استقلال نسبی دست پیدا کنند

کاردرمانی جسمی چیست؟

بکاردرمانی یکی از رشته های اصلی در علم پزشکی است که به موجب آن، اختلالات جسمی و حتی ذهنی افراد در تمام سنین، برطرف شده و یا تا حد چشمگیری کاهش می یابد. کاردرمانی به طور کلی به دو زیر شاخه کاردرمانی جسمی و کاردرمانی ذهنی تقسیم می شود. در کاردرمانی جسمی هدف اصلی درمانگران، برگرداندن قدرت عضلات آسیب دیده در کودکان، بزرگسالان و حتی سالمندان است تا بتوانند بدون نیاز به کمک فرد دیگر، فعالیت های روزمره زندگی خود را انجام دهند.

انجام فعالیت های کاردرمانی جسمانی می تواند تا حدود زیادی در بهبود مشکلات جسمی و حرکتی موثر باشد و درمانگران با تکنیک های مخصوص، از پیشرفت بیماری و مشکلات جسمانی جلوگیری به عمل می آورند. کاردرمانی جسمانی همچنین از تحلیل رفتن عضلات و بافت ها نیز جلوگیری می کند

بهترین مرکز کاردرمانی

کاردرمانی جسمانی برای چه مشکلاتی کاربرد دارد؟

به طور کلی هر فردی که برای انجام فعالیت های ساده و روزانه خود نیاز به کمک داشته باشد، باید از کاردرمانی جسمی استفاده کند. این نوع از کاردرمانی برای افراد در سنین مختلف صورت می گیرد و به موجب آن، توانایی های از دست رفته افراد باز خواهد گشت

کودکان و بزرگسالان مبتلا به سندروم داون، افرادی که به صورت مادرزادی دارای عضلات شل و ضعیف هستند، افراد مبتلا به بیماری ام اس، افراد مبتلا به پارکینسون و فلج مغزی، مبتلایان به ضایعات نخاعی، کودکان با اختلالات تاخیر در رشد جسمانی و ذهنی، افراد مبتلا به صافی کف پا و هر فردی که در سانحه های رانندگی و دیگر حوادث، دچار مشکلات جسمانی و حرکتی شده باشد، به کاردرمانی جسمی نیاز دارد. همچنین افراد مسنی که به دلیل کهولت سن، توانایی انجام فعالیت های روزانه خود مانند دستشویی رفتن، غذا خوردن و … را ندارند، باید به کاردرمانگران جسمانی مراجعه کنند

اهداف و تکنیک های موثر در کاردرمانی جسمی

هدف اصلی کاردرمانان از انجام تکنیک های مختلف کاردرمانی جسمی، ارتقا قدرت حرکتی و جسمانی افراد مختلف می باشد. اصولا درمانگران تکنیک هایی را برای درمان جسمانی افراد به کار می برند که فعالیت های آن ها را آسان تر کند. یکی از تکنیک های موثر در کاردرمانی جسمی، استفاده از تمرینات آسان روزانه برای افراد دارای مشکلات جسمانی می باشد. از دیگر اهداف کاردرمانگران جسمی کمک کردن به رشد طبیعی جسمانی کودکان می باشد.تا کودکانی که دچار نقصهای جسمی هستند بتوانند از یک زندگی نرمال و عادی برخوردار شوند

بهترین کاردرمان جسمی

کاردرمانان با تکنیک های مخصوص به بهبود قدرت و توان عضلات، بهبود تعادل افراد، اصلاح کردن دفرمه بودن مفصل ها و اسکلت بدن افراد، کاهش یافتن اختلالات حسی، هماهنگ شدن سیستم عصبی، جلوگیری کردن از رفلکس های غیر عادی بدن، بهبود در نحوه صحیح راه رفتن و ایستادن و حتی نشستن و … کمک می کنند. تمامی فعالیت های کاردرمانگران جسمانی برای این است که تا حد امکان وابستگی افراد به دیگران کاهش پیدا کند، و به نوعی استقلال فردی در افراد دارای مشکلات جسمانی و حرکتی، به صورت مادرزادی و یا غیر مادرزادی، ایجاد شود

کاردرمانی جسمی کودکان

کودکان یکی از قشر های مهم جامعه بشری هستند که ممکن است در مشکلات جسمانی و یادگیری، دچار اختلالات بی شماری شوند. از این جهت یکی از زیر شاخه های اصلی کاردرمانی جسمی به کودکان اختصاص دارد. کودکان به طور طبیعی باید بتوانند بازی کنند و در کنار آن یادگیری دقیقی داشته باشند. اما متاسفانه تعداد کودکانی که رفتار های طبیعی از خود نشان نمی دهند روز به روز در حال افزایش می باشد.که این باعث میشود بسیاری از تجریبات سازنده ای که در شکل گیری توانایی کودک برای آینده میباشد دچار اختلال شود.از اینرو کاردرمانی جسمی بسیار کمک کننده میباشد.

کودکان مبتلا به سندروم داون، فلج مغزی، اختلالات شنوایی، عدم هماهنگی دست و پا، فلج ارب، رشد غیر طبیعی، دیستروفی عضلانی و … از جمله کودکانی هستند که به کاردرمانگران جسمی نیاز دارند. اکثر مشکلات کودکان و علائم مشکلات جسمی، اغلب تا پیش از دوره پیش دبستانی در کودکان ظاهر می شوند. این دسته از کودکان به تنهایی توانایی انجام فعالیت های معمولی را ندارند و نمی توانند مانند سایر افراد به صورت طبیعی به بازی بپردازند. در این شرایط حضور کاردرمانگران جسمانی ضرورت می یابد تا بتوانند توانایی های جسمانی کودکان را بهبود بخشند.

بهترین متخصص کاردرمانی کودکان

تجهیزات لازم برای کاردرمانی جسمانی چیست؟

بهترین مرکز کاردرمانی چه ویژگی هایی دارد؟

وسایل و تجهیزات کاردرمانی جسمی را می توان به دو دسته کلی تقسیم نمود. دسته اول، تجهیزاتی هستند که در مراکز کاردرمانی مورد استفاده قرار می گیرند و متناسب با نوع مشکل جسمانی و سن مراجعه کنندگان، متغیر می باشند. تجهیزات اتاق موسیقی شامل انواع ساز ها، وسایل اتاق ماساژ شامل تخت ها و صندلی های ماساژور، تجهیزات مخصوص اتاق بازی و … از وسایل مربوط به کلینیک های کاردرمانی هستند.

دسته دوم تجهیزات مخصوص برای کاردرمانی جسمانی، برای کمک کردن به افراد دارای مشکلات جسمانی و برای انجام راحت تر فعالیت های روزانه آن ها در منزل، مورد استفاده قرار می گیرند. این تجهیزات شامل عصا و ویلچر، مسواک های برقی، تشک های ضد لغزش مخصوص حمام، دستگیره های خاص و هر وسیله کوچکی که انجام فعالیت های روزمره را آسان تر کند، می باشد.

بهترین تجهیزات کاردرمانی

یکی از اصلی ترین عوامل برای افزایش عملکرد تکنیک های کاردرمانی جسمی، یک مرکز عالی برای کاردرمانی جسمانی می باشد. مرکز کاردرمانی به اندازه ای اهمیت دارد که می تواند تاثیر مستقیمی در بهبود مشکلات جسمی افراد بگذارد. یک مرکز کاردرمانی باید از نظر بهداشتی در بالاترین حد ممکن باشد. زیرا مراجعه کنندگان این مرکز، افرادی با ناتوانایی های جسمی هستند و به دلیل سیستم بدنی ضعیف آن ها، زود تر از سایر افراد بیمار می شوند.

محیط مرکز کاردرمانی باید به طور کامل برای افراد دارای مشکلات جسمانی و حرکتی، مناسب سازی شود. استفاده از رمپ در کنار پله ها، استفاده از دستگیره های متعدد در کنار دیوار ها و سرویس های بهداشتی و … از جمله موارد مهم در مناسب سازی فضا برای این افراد می باشد. استفاده از تجهیزات مناسب، ایمن بودن وسیله ها و محیط، تیم درمانگر متخصص، جلوگیری از اتلاف انرژی و هزینه مراجعه کنندگان، آرام بودن فضا کلینیک و همچنین کادر خوش اخلاق و … از ویژگی های اصلی بهترین کاردرمانی در تهران و سایر شهرستان ها می باشد.

ویژگیهای یک مرکز خوب کاردرمانی

بهترین متخصص کاردرمانی

بهترین متخصص کاردرمانی

نقش کاردرمانگران در کاردرمانی جسمی بسیار مهم و حیاتی است. از این جهت کاردرمانگران باید از ویژگی های مهم اخلاقی و تخصصی برخوردار باشند. این رشته علاوه بر این که به تخصص و مهارت نیاز دارد، به همان نسبت نیز به تجربه و مهارت های عملی نیاز خواهد داشت. از این جهت نخستین ویژگی کاردرمانان، تجربه لازم برای درمان افراد با مشکلات مختلف می باشد.

کاردرمانگران جسمانی باید از اخلاق خوب و ویژگی دلسوزی و مهربانی برخوردار باشند و مهارت های برقراری ارتباط و حل مسئله در آن ها دیده شود. داشتن ویژگی خلاقیت، یکی دیگر از ویژگی های اصلی یک دکتر خوب کاردرمانی است تا با به بکارگیری آن، بتواند از روش های خلاقانه و همچنین تکنیک های موثر و منحصر به فرد برای درمان مشکلات جسمی هر فرد استفاده کند.

توجه داشته باشید که لازمه اصلی برای تبدیل شدن به یک درمانگر عالی، داشتن صبر و حوصله و همچنین روحیه قوی و خستگی ناپذیر می باشد. زیرا که برای بهبود مشکلات جسمانی افراد مخصوصا کودکان خاص، باید تمرین ها و تکنیک ها به طور متعدد تکرار شوند و این روند تکراری نباید در اخلاق و روحیه مسئولیت پذیری کاردرمانگران اثر بگذارد.

شرایط اخذ مجوز مرکز تخصصی کاردرمانی

نخستین گام برای تاسیس یک مرکز کاردرمانی جسمی، اخذ مجوز آن از سوی وزارت بهداشت می باشد. داشتن مجوز های لازم برای تاسیس یک مرکز کاردرمانی، علاوه بر قانونی بودن تمام مراحل درمان، اطمینان و اعتماد را در مراجعه کنندگان ایجاد می کند. شرایط اخذ مجوز برای تاسیس مرکز کاردرمانی در تهران و سایر شهرستان ها متفاوت می باشد.

فردی که بخواهد در استان تهران، یک مرکز کاردرمانی تاسیس کند حتما باید دارای مدرک دکترا PhD یا کارشناس ارشد و یا کارشناس رشته درمانگری باشد. این فرد همچنین باید دارای سابقه درمانگری به مدت ۵ سال در سازمان های خصوصی یا دولتی و یا خیریه های معتبر باشد. شرایط اخذ مجوز برای تاسیس مرکز کاردرمانی در سایر استان ها، برابر با داشتن حداقل مدرک کارشناس درمانگری با ۳ سال سابقه کار در سازمان های بخش خصوصی و دولتی و خیریه می باشد.

مناسبترین هزینه کاردرمانی

فرایند کاردرمانی جسمانی متناسب با وضعیت جسمی مراجعه کنندگان، می تواند هم در منزل و هم در کلینیک های کاردرمانی انجام بگیرد. اما به طور کلی کاردرمانی در منزل هزینه کم تری نسبت به کلینیک ها دارد.

به همین دلیل در سال های اخیر برخی از بیمه های تکمیلی، هزینه جلسات کاردرمانی را در لیست خدمات ارائه دهنده خود قرار داده اند و درصدی از مبلغ کل هزینه کاردرمانی را به مراجعه کنندگان باز می گردانند. با این حال توجه داشته باشید که هزینه کاردرمانی در کشور ایران بسیار پایین تر از سایر کشور ها است و همچنین تعداد جلسات و وضعیت جسمانی مراجعه کنندگان نیز، تاثیر بسزایی در هزینه کلی این فرایند می گذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *