۶ روش درمانی برای اوتیسم که والدین می توانند در خانه انجام دهند.

اوتیسم

مراقبت از کودک اوتیستیک ممکن است بسیار سخت و همچنین پر هزینه باشد. بهترین عملکرد برای رفع این مشکل انجام کاردرمانی و گفتاردرمانی برای کودک اوتیستیک باشد.اما رفت و آمد به مراکز درمانی میتواند برای والدین سخت باشد.بهترین راهکار انجام کاردرمانی و گفتاردرمانی در منزل باشد.بدین منظور مربیانی آموزش دیده هستند که میتوانند والدین را در این راستا کمک کنند. که منجر به بهبود و ایجاد مهارت‌ها می‌شود و در عین حال به آنها کمک می‌کند تا با کودکان اوتیستیک خود پیوند برقرار کنند.

انجام کاردرمانی در منزل با کمک یک مربی خوب برای کودک اوتیسمی بسیار مفید بوده ،ولی باید دقت داشت حتما زیر نظر یک متخصص خوب که اشراف کامل روی کودک اوتیسمی دارد انجام شود زیرا میتواند بهترین درمانها را برای درمان اوتیسم مشخص کند.

 

این درمان ها عبارتند از:

 • بازی درمانی
 • گفتار درمانی
 • تحلیل رفتار کاربردی (ABA)
 • زمان کف
 • مداخله توسعه روابط (RDI)
 • درمان تعامل والد-کودک (PCIT) برای رفتارهای پرخاشگرانه

این مقاله توضیح میدهد که چگونه والدین می‌توانند با یک درمانگر آموزش‌دیده کار کنند تا زمانی که احساس کنند آماده برقراری ارتباط بهتر هستند.

بازی درمانی

بازی درمانی دقیقاً همان نیاز اولیه کودک اوتیسمی میباشد زیرا کودکان اوتیسمی تمایل به تنها بازی کردن دارند و از طریق بازی درمانی میتوان در تعملات اجنماعی آنها تاثیر مستقیم گذاشت. و از رفتارهای تکراری و کلیشه ای کودک کم کرد یا حتی کاری کرد که تمایلی به انجام آن رفتارها نشان ندهد.

بنابراین، هدف بازی درمانی، ایجاد تعامل اجتماعی و مهارت های ارتباطی و در درازمدت، تقویت توانایی کودکان برای شرکت در فعالیت های جدید و بازی های نمادین است.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید!۰۹۰۱۱۱۲۲۵۲۲۰۹۰۲۲۸۶۰۹۳۶

 

می‌توانید با برقراری ارتباط با فرزندتان از طریق بازی‌های ساده تعقیب و گریز، دمیدن حباب یا فعالیت‌های حسی مانند:

 • تاب خوردن
 • کشیدن طناب
 • چرخیدن از طریق یک لوله
 • نقاشی با انگشت یا نقاشی با رد پا
 • گل بازی: له کردن، کوبیدن و ساختن چیزها از گل
 • ماسه و آب بازی: ماسه و آب را در یک سطل بزرگ مخلوط کنید. صدف‌ها، ماهی‌های پلاستیکی و سنگ‌ها را برای پاشیدن، چرخاندن و بازی با آن‌ها اضافه کنید.

همانطور که توانایی های فرزندتان رشد می کند، ممکن است بتوانید به نوبت در بازی های رفت و برگشت، بازی های مشارکتی یا حتی خلاقیت در بازی پیشرفت کنید.

 

کاردرمانی در منزل

گفتار درمانی

برخی از کودکان اوتیستیک ممکن است در مهارت های گفتاری یا زبانی مشکل داشته باشند. در حالی که گفتار درمانی یک زمینه پیچیده است، جنبه هایی از گفتار درمانی و ارتباط درمانی وجود دارد که والدین می توانند با آموزش نسبتا کمی ارائه دهند.

گفتار درمانی می‌تواند به بهبود مهارت‌های گفتاری و همچنین ارتباط غیرکلامی با استفاده از علائم، حرکات، تصاویر یا یک دستگاه گفتار الکترونیکی کمک کند.

حتما برای گفتار درمانی اوتیسم در منزل از یک مربی خوب استفاده کنید و به طور میانگین هر ماه یا دوماه پیش متخصص اوتیسم رفته و ارزیابی مجدد کنید، و درکلاسهای حضوری و آنلاین مراکز کاردرمانی شرکت کنید. هم به جهت مشاوره و هم جهت بهبود روند درمان اوتیسم کودک تا بهترین عملکرد درمانی برای اوتیسم بوجود بیاید.

تحلیل رفتار کاربردی (ABA)

تجزیه و تحلیل رفتار کاربردی (ABA) اغلب به عنوان استاندارد طلایی درمان اوتیسم شناخته می شود، عمدتاً به این دلیل که درمانگران اهداف بسیار مشخص و قابل اندازه گیری را تعیین می کنند. برخی از حامیان اوتیسم به اتکای آن به اصول اصلاح رفتار که آن ها مضر می دانند اعتراض دارند، اما بسیاری از متخصصان، رفتاردرمانی ABA را توصیه می کنند و موفقیت آن را تایید می کنند.

در حالی که میتوانید از یک مربی حرفه ای که دوره های رفتاردرمانی برای اوتیسم را گذرانده استفاده کنید، همچنین می توانید یک برنامه آموزشی آنلاین سریع انجام دهید و از تکنیک های ABA در خانه خود استفاده کنید. مفاهیم اساسی بدون آموزش رسمی می توانند ساده و شهودی باشند:

مهارتی را که می خواهید آموزش دهید (مثلاً مسواک زدن) انتخاب کنید.

مهارت را به مراحل ساده تقسیم کنید (مسواک خود را پیدا کنید، آن را خیس کنید و غیره).

اولین قدم را به فرزندتان نشان دهید. ممکن است مجبور شوید چند بار دست به کار شوید. هنگامی که مطمئن شدید فرزندتان می‌داند که چگونه این مرحله را به تنهایی انجام دهد، از او بخواهید این کار را انجام دهد.

اگر کارشان را خوب انجام دادند، آنها را تحسین کنید و با یک هدیه کوچک به آنها پاداش دهید. اگر آنها رعایت نکردند، دوباره از آنها بپرسید. در صورت لزوم، آموزش را تکرار کنید تا مطمئن شوید که فرزندتان به وضوح کلماتی را که شما استفاده می‌کنید به عملی که درخواست می‌کنید مرتبط می‌کند.

وقتی فرزندتان در مرحله اول موفق شد، مرحله دوم را آموزش دهید.

اگر فرزندتان برای پیوند دادن مراحل به یکدیگر (زنجیره کردن) نیاز به حمایت دارد، یک کمک بصری مانند نموداری که مراحل مهارت‌هایی را که آموزش می‌دهید به او نشان دهید.

Floortime

روش  Floortime اشتراکات زیادی با بازی درمانی دارد، اما بر اساس این ایده است که والدین باید در جهت افزایش “حلقه های ارتباطی” با کودک اوتیستیک خود تلاش کنند.

به عبارت دیگر، با استفاده از تکنیک های Floortime، والدین فرزند خود را تشویق می کنند تا در تعامل رفت و برگشتی (کلامی یا غیرکلامی) شرکت کند. این به کودکان اوتیستیک کمک می کند تا مهارت های اجتماعی خود را گسترش دهند و ارتباطات عاطفی برقرار کنند.

حتما برای انجام این روش از یک مربی خوب که تجربه کار با کودک اوتیسمی را دارد، بهره بگیرید و ارزیابی های دوره ای را حتما انجام دهید.و از بهترین متخصص اوتیسم استفاده کنید.

 

گفتاردرمانی

مداخله توسعه روابط (RDI)

RDI یک تکنیک درمانی است که به طور خاص برای والدین و سرپرستان ایجاد شده است. مانند Floortime، برای کمک به کودکان اوتیستیک خود در ایجاد مهارت های ارتباطی اجتماعی، بر نظریه های رشدی برای والدین تکیه دارد.

این مدل بر فعالیت‌هایی تمرکز دارد که به کودک کمک می‌کند در تفکر و مدیریت موقعیت‌های اجتماعی انعطاف‌پذیری ایجاد کند، مانند مقابله با تغییر و درک دیدگاه‌های مختلف.

با این حال، برخلاف Floortime، RDI مجموعه‌ای از اهداف و فعالیت‌های تعیین‌شده دارد و نیاز دارد که والدین برای شروع با یک مشاور همکاری کنند.

اگر علاقه مند به استفاده از درمان رشدی با فرزند خود هستید و ترجیح می دهید یک برنامه کاملاً تعریف شده (استخدام مشاور برای شروع کار)، RDI انتخاب خوبی برای شما باشد.

درمان تعاملی والدین و کودک (PCIT) برای رفتارهای پرخاشگرانه

برخی از کودکان اوتیستیک رفتارهای پرخاشگرانه ای دارند که ترک خانه یا شرکت در فعالیت های معمولی را بسیار دشوار می کند.

تکنیک درمان تعامل والد-کودک (PCIT) که برای کودکان دارای رفتارهای پرخاشگرانه در نظر گرفته شده است، توسط والدین یا سرپرستانی ارائه می شود که توسط متخصصان اوتیسم آموزش دیده اند.

هدف این است که تشدید رفتارهای منفی بین والدین و فرزند را مختل کند، زیرا والدین یاد می‌گیرند که محدودیت‌های واضحی را تعیین کنند و در رابطه اقتدار برقرار کنند.

PCIT بر این ایده استوار است که یک رابطه دلبستگی قوی و ایمن پایه و اساس لازم برای ایجاد محدودیت موثر و ثبات در نظم و انضباط است که منجر به بهبود سلامت روان برای والدین و کودک می شود.

خلاصه

تمامی این درمانها که به سادگی میشود در خانه انجام داد را شما هم میتوانید با هماهنگی متخصص اوتیسم و یک مربی خوب در منزل خود انجام دهید و از مزایای آن بهره مند شوید.کاردرمانی و گفتاردرمانی و دیگر درمانها که برای اوتیسم در نظر گرفته شده را میتوان به راحتی توسط یک مربی خوب که در کار با اوتیسم تجربه دارد انجام داد و از هزینه اضافی و خستگیهای ترافیکی ناشی از رفت و آمد به مراکز جلوگیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *